20 horúcich tipov ako sa schladiť

29.06.2018

Keď teplota nezadržateľne stúpa a tisícky ľudí vyrazia na dovolenku, aby si čo najviac užili dlhé horúce letné dni, prinášame vám 20 tipov ako si spríjemniť chvíle v horúčave.

 1. Jedzte malé jedlá a jedzte častejšie. Čím väčšie jedlo zjete, tým viac metabolického tepla na strávenie potravy vaše telo vytvára. Vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom bielkovín, ktoré zvyšujú teplotu metabolizmu.
 2. Na pár sekúnd každých pár hodín pustite na svoje zápästia prúd studenej vody. Keďže tadiaľ prechádza hlavná tepna, pomôže vám to ochladiť krv v tele. Voda
 3. Jedzte korenené jedlá. Hoci to môže byť tá posledná vec, na ktorú máte v horúcom počasí chuť, karí a čili dokážu v ústach stimulovať receptory, podporiť krvný obeh a spôsobiť potenie organizmu, ktoré ochladzuje telo.
 4. Dajte si teplý kúpeľ alebo sprchu s vodou len o trochu chladnejšou než je teplota vášho tela, najmä pred spaním. Aj keď studená sprcha znie rozhodne lákavejšie, vaše telo po nej generuje teplo, aby kompenzovalo tepelné straty.
 5. Ak máte suterén, využívajte ho počas najhorúcejších hodín dňa, keď je slnko najvyššie. Podlaha v suteréne je zvyčajne o 10 až 15 stupňov chladnejšia než horná časť domu.
 6. Noste ľahké a svetlé bavlnené oblečenie. Syntetické vlákna zachytávajú teplo ale bavlna absorbuje potenie a vďaka odparovaniu potu sa cítite chladnejšie. Svetlé farby okrem toho odrážajú aj slnečné žiarenie.
 7. Keď ste vonku, nechajte záclony a žalúzie na oknách zatiahnuté, aby ste miestnosti nevyhrievali ako skleník.
 8. Možno zatúžite po studenom pive alebo chladenom víne. Ale alkoholu by ste sa mali radšej vyhnúť, pretože vaše telo dehydruje. Radšej si zvoľte minerálnu vodu alebo šumivý nápoj s nízkym obsahom cukru. Vyhnite sa aj nápojom, ktoré obsahujú kofeín ako napr. káva a kola. Aj tie zvyšujú v tele metabolickú teplotu.
 9. Ženy by mali zameniť svoj obvyklý hydratačný krém za krém po slnení s obsahom chladivého aloe vera a používať ho každé ráno a večer. Pomáha znížiť teplotu pokožky.
 10. Spomaľte a vyhnite sa namáhavej činnosti, ktorá vám zahreje telo a zvýši jeho vnútornú teplotu. Ak si musíte ísť zabehať, urobte tak počas najchladnejšej časti dňa tj pred siedmou hodinou ráno.
 11. Zaobstarajte si tekutý ľad. Opakovane použiteľný obal na ľad je ideálny na schladenie horúcej pokožky. Tkanina, namočená v roztoku kvapalného ľadu, sa po vytiahnutí z balenia okamžite ochladí a to bez potreby ďalšieho chladenia.
 12. Vyskúšajte chladivé mentolové navlhčené obrúsky alebo náplasť napr. Mentholatum Migraine Ice Patches. Mäkké gélové náplaste pomáhajú pri bolestiach hlavy, ktoré obvykle prichádzajú v návaloch. Náplasť pri aplikácii okamžite znižuje teplotu pokožky. Predávajú sa v lekárňach.
 13. Pite čaj z chryzantémových kvetov. Odborníci tvrdia, že chryzantéma je rastlina s chladivým účinkom, ktorá čistí myseľ. 
 14. Spite na perovom vankúši alebo na vankúši s bavlnenou návlečkou. Syntetické vankúše si uchovávajú teplo.
 15. Kúpte si klimatizáciu. Alebo si ju prenajmite za 30 eur na týždeň. Ak je toto zariadenie - nie väčšie než nočný stolík – umiestnené v rohu miestnosti, ochladí vám miestnosť do 30 minút. Okrem toho môžete investovať do klimatizačného zariadenia šitého na mieru pre váš domov. Miestnosť sa dá schladiť na arktický chlad už pri zariadení v cene od 1600 eur – a môžete ho používať aj v zime ako ohrievač.
 16. Ak sa nasledujúci deň chystáte stráviť vonku na horúcom slnku, v predchádzajúci večer si dajte zamraziť nastrihané kúsky vlhkého flanelu. Vezmite si ich so sebou v igelitovom vrecku. Keď vám začne byť vonku horúco, rozbaľte ich a priložte si ich na tvár.
 17. Kúpte si Chillow. Je to tenká, mäkká termoregulačná chladivá podložka, ktorú si dáte pod návlečku do vankúša. Používatelia podložky Chillow uvádzali, že zaspali o 68 percent rýchlejšie. Skúste si ju objednať online za približne 25 eur.
 18. Vyskúšajte indiánsku liečivú bylinku Actaea racemosa t.j. čierny samorast, ktorá je klinicky potvrdená ako riešenie na úľavu návalov tepla a nočného potenia žien v menopauze. Výsledky najnovšieho výskumu dokázali, že pôsobí priamo na hypotalamus, kde pomáha regulovať telesnú teplotu.
 19. Odložte nabok paplón a prikryte sa len návlečkou alebo plachtou. Alebo ešte lepšie, dajte si plachtu do igelitového vrecka a vložte do chladničky niekoľko hodín predtým, než pôjdete spať. Keď zaspávame, naša telesná teplota klesá. Preto je také ťažké zaspať v horúčave. Studené návlečky priamo z chladničky by vám mali pomôcť lepšie spať.
 20. Pohodlne sa usaďte, zatvorte oči a predstavte si sneh. Najnovšie štúdie dokázali, že telo dokáže reagovať na tieto predstavy tak, že zníži svoju teplotu.Sneh

Autor: redakcia, Pôvodné autorky: NATASHA COURTNAY-SMITH a CHARLOTTE DOVEY, zdroj: DailyMail.co.uk

Ilustračné fotografie: Pixabay.com

Podobné články

 1. Je home office efektívnejší ako práca v kancelárii?
 2. Je home office efektívnejší ak práca v kancelárii?
 3. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
 4. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
 5. 10 krokov k vytvoreniu minimalistickej kancelárie
 6. 10 krokov k vytvoreniu minimalistickej kancelárie
 7. Keď kaviareň supluje kanceláriu
 8. 12 tipov ako vtipne a inteligentne napísať "Nevyrušovať"
 9. Keď kaviareň supluje kanceláriu
 10. 12 tipov ako vtipne a inteligentne napísať "Nevyrušovať"
 11. Ako na feng shui v kancelárii?
 12. Ako na feng shui v kancelárii?
 13. Čo robiť, ak máte v kancelárii toxických kolegov?
 14. Ako pracovať, ak máte v kancelárii toxických kolegov?
 15. Nastal čas dovoliť zamestnancom pracovať odkiaľkoľvek?
 16. Nastal čas dovoliť zamestnancom pracovať odkiaľkoľvek?
 17. 7 znakov toxického prostredia v kancelárii
 18. 7 znakov toxického prostredia v kancelárii
 19. 5 tipov pre vašu peňaženku podľa životnému štýlu minimalistu
 20. 6 rád, ako do kancelárie prilákať kvalitných ľudí
 21. 6 rád, ako do kancelárie prilákať kvalitných ľudí
 22. 5 tipov pre vašu peňaženku podľa životnému štýlu minimalistu
 23. Ako vplýva hudba na vašu produktivitu
 24. Ako vplýva hudba na vašu produktivitu
 25. V kategórii Zdravá kancelária bodovala firma SCS Software
 26. V kategórii Zdravá kancelária súťaže CBRE Zasadačka roku 2017 zabodovala firma S
 27. Ako čítať viac kníh aj popri práci
 28. Ako čítať viac kníh aj popri práci
 29. Vedci o ideálnom pracovnom prostredí
 30. Vedci o ideálnom pracovnom prostredí
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky