Ako si dať ciele do nového roka

06.01.2014

Prečo nám novoročné ciele tak často zlyhávajú? Podľa aktuálnych štúdií a poznatkov s najväčšou pravdepodobnosťou nie chyba vo vašej pevnej vôli, ale v nesprávnom zadefinovaní predsavzatí. Prinášame vám preto 5 jednoduchých spôsobov, ako si nastaviť ciele, ktoré zaručene dosiahnete.

Efektivna firma

1. PODSTATNÉ JE VYTVORENIE NÁVYKU

CalendarĽudia venujú stále pomerne málo pozornosti základnému predpokladu dosiahnutia akéhokoľvek cieľa – vytvoreniu dlhodobého návyku.Vytvorenie návyku predpokladá 2 základné požiadavky:

    Musí ísť o relatívne jednoduchú činnosť alebo správanie.
    Potrebujete minimálne 3-4 týždne každodenného opakovania.

Ak si napríklad ako novoročné predsavzatie stanovíte napísať knihu, tento cieľ je v podstate postavený na jednoduchom návyku napísať denne napríklad 1 stranu textu. Pokiaľ si tento návyk vytvoríte, na konci roka máte pred sebou 365 strán textu.

2. ROZMEŇTE VÝSLEDOK NA KROKY, KTORÉ K NEMU VEDÚ

ClipboardKaždý cieľ je sumárom krokov, potrebných na jeho dosiahnutie. Staré budhistické príslovie učí, že aj cesta dlhá tisíc kilometrov, začína vždy prvým a pokračuje druhým krokom.

Aby sme teda mohli dosiahnuť náš cieľ, potrebujeme detailne poznať potrebné kroky.

Chcete schudnúť 5 kilogramov? V praxi to znamená:

    pomenovať potrebné kroky
    a vytvoriť si z nich návyk (bod 1)

Napríklad sa rozhodnite prvý mesiac sladiť kávu iba jednou kockou cukru (konkrétny krok + návyk). Výsledok? Ak denne pijete dve šálky kávy, vďaka tomuto kroku znížite príjem o 20 g cukru. Za mesiac je to 600 g, za rok je to neuveriteľných 7 kilogramov cukru. Ďalší mesiac sa stane menšie sladenie samozrejmosťou a môžete pridať ďalší návyk – napr. vystúpiť z autobusu o jednu zastávku skôr, alebo namiesto výťahu použiť schody. A takto postupne pridávate konkrétne kroky, premenené na návyky, mesiac po mesiaci.

3. MERATEĽNOSŤ VÝSLEDKU

MagnifierAk chceme niečo dosiahnuť, musíme byť schopní výsledok zmerať – a to tak z pohľadu kvantity, ako aj pohľadu termínu naplnenia.

Napríklad cieľ „budem lepší k ľuďom“ nie je cieľom, pretože sa nedá odmerať, a tým pádom ani vyhodnotiť jeho naplnenie. Avšak cieľ „každý týždeň strávim 2 hodiny pomocou iným“ už odmerať dokážeme. Samozrejme, neurčitý pojem „pomoc“ je potrebné nahradiť presne pomenovanou činnosťou.

4. ZAVEĎTE KONTROLU BLÍZKOU OSOBOU

ManAk to myslíte so zmenou a predsavztím naozaj vážne, radíme vám nájsť si blízkeho človek, s ktorým sa budete pravidelne deliť o priebežné výsledky (reportovať ich).

Pretože (buďme úprimní) sami pred sebou si dokážeme nájsť množstvo výhovoriek a dôvodov, pre ktoré sme sa napĺňaniu cieľa nemohli venovať. No ak sa o svoj progres pravidelne delíme s iným človekom, dobrovoľne si vytvárame väčší záväzok, ktorý nás motivuje systematicky vytrvať na zvolenej ceste.

Pokiaľ nemáte nikoho, s kým by ste sa mohli o priebežný stav deliť (alebo je váš cieľ natoľko dôverný, že o ňom nechcete hovoriť), začnite si písať osobný denník, do ktorého si pravidelne (denne, týždenne) zaznamenáte priebeh vášho dosahovania cieľa.

5. STANOVTE SI ODMENY AJ POKUTY

Gift boxTechnika „cukor a bič“ v tomto prípade naozaj funguje.Vopred si stanovte jasnú, konkrétnu a motivujúcu odmenu, ktorú si dáte vždy, keď sa vám podarí dosiahnuť stanovený míľnik na ceste za vaším cieľom (nezabudnite na pravidlo merateľnosti – bod 3.)

Ako odmenu si stanovte niečo, z čoho budete mať naozaj radosť, po čom už dlhšie túžite a bude to zároveň určite dostupné v okamihu uspešného dosiahnutia stanoveného míľnika (míľnikom je napr. vytvorenie návyku na konci mesiaca, dosiahnutie čiastkového cieľa a pod.)

Rovnako si však stanovte aj pokutu pre prípad, že svoj míľnik nedosiahnete.

Ideálne je, aby táto pokuta bola naozaj citeľná, a aby (podľa možnosti) bola odkomunikovaná aj vašej reportovacej osobe (bod 4.) Môže ísť napríklad o záväzok venovať vopred stanovenú sumu peňazí na dobročinné účely a pod. Samozrejme, pokiaľ sa vám nepodarí dosiahnuť kontrolný míľnik kvôli objektívnym prekážkam (choroba, …), v takom prípade sa pokuta neaplikuje.

Rada navyše:
POUŽITE SPÚŠŤAČE KONANIA A PLÁNOVANIE ČASU

Alarm ClockV každodennom zhone sa môže veľmi ľahko stať, že na svoje predsavzatie zabudnete, alebo že budete mať tendenciu jednotlivé kroky a činnosti, smerujúce k jeho dosiahnutiu, odkladať.Vytvorte si preto pravidelne sa opakujúce spúšťače konania v podobe pripomienok alebo obyčajného nastavenia budíka (napr. na večerné cvičenie).

Taktiež si vo svojom kalendári (napr. Outlook, Google Calendars a pod.) vytvorte pravidelne sa opakujúce časové bloky, vyhradené konkrétnym činnostiam, ktoré sú súčasťou napĺňania vašich predsavzatí.

Prajeme vám veľa úspechov a budeme radi, keď sa o svoje skúsenosti a výsledky s nami podelíte.

Mgr. Oliver Jakubík
Oliver Jakubík pomáha od roku 2008 firmám a manažérom dosahovať ciele a rozvíjať svoje zručnosti v oblasti predaja, komunikácie, leadershipu a osobnej produktivity. Reálne skúsenosti z manažérskej a obchodnej praxe kombinuje s aktuálnymi poznatkami psychológie a medzinárodným know-how. Je fanúšikom jazzovej hudby, značky Apple, energetických nápojov a inovatívnych prístupov.
Prieskum

Top ponuky