Využívajte svoj čas efektívne (1. časť)

09.02.2015

Time manažment nie je len pre podnikateľov. Všetci chceme mať pocit, že svoj čas využívame na zmysluplné činnosti, ktoré nás napĺňajú uspokojením, radosťou a posúvajú nás niekam vpred. Kto ovláda svoj čas, ovláda aj svoj osud. Ste si vedomí, ako so svojim časom hospodárite?

Život je vymeraný časom a kvalita stráveného času určuje kvalitu života

Vedieť využívať svoj čas efektívne, je jedna zo siedmich foriem vnútorného bohatstva, ktorú považujeme za kľúčovú. Nejde tu teraz len o to, tvoriť nejaké hodnoty v práci či v podnikaní. Ide tu o manažment celého nášho života a o postoj k času, ktorého je nedostatok. Bez ohľadu na to, čo vás v živote baví a napĺňa, na všetko potrebujete dosť času. Svojim spôsobom je ale každý z nás podnikateľom. Aj keď ste zamestnaný a výplatnú pásku vám vypisuje šéf, v prvom rade ste šéfom sami sebe. Ste sám sebe vizitkou, ste produkt svojho myslenia a od miery vašej nenahraditeľnosti sa odvíja aj to, koľko zarábate ako zamestnanec alebo podnikateľ. Stojíme si však za tým, že čestné podnikanie je úplne pre každého, kto sa pokúša ísť po ceste osobnej zodpovednosti. Aj to je jeden zo spôsobov, ako spoločne môžeme vytvoriť trvalo skvelú krajinu. Naši politici ani nik iný to za nás neurobí. Je to v našich rukách. Aj preto sa snažíme vplývať na vášho ducha. Želáme si v podnikaní spolupracovať s desiatkami či stovkami šikovných ľudí, ktorí sa navzájom dopĺňajú, pomáhajú a tvoria užitočné veci pre druhých. Ako vynikajúco poznamenal vo svojej knihe Reštart - Jason Fried:

TIme and money

Ilustračné foto: Freeimages.com

Odvahu k založeniu vlastnej firmy by mal mať každý a nie len príslušníci nejakého výnimočného plemena, ktorí sami seba nazývajú podnikatelia. Svoje firmy teraz zakladá úplne nová kategória ľudí. Nahraďme ono slovo niečím trochu pozemským. Namiesto podnikatelia hovorme iniciátori (z anglického entrepreneurs, starters). Takým iniciátorom je každý, kto založí novú firmu. Nepotrebuje k tomu žiadne MBA, žiadny certifikát, značkový oblek, kufrík ani neobyčajnú lásku k riziku. Potrebujete len nápad, trochu sebadôvery a impulz, ktorý to celé spustí.

A v tom spočíva to čaro dnešnej doby. Slušné živobytie si môžete zabezpečiť sami, nie ste na nikoho odkázaní, ani sa svojho šéfa. Potrebujete nájsť pre seba len takú prácu, ktorá má zmysel pre vás i pre druhých ľudí. Musíte získať pocit že to, čo robíte, zlepšuje život druhých ľudí a že ak to prestanete raz robiť, všetci si toho všimnú. A úplne najlepšie bude, ak budete robiť niečo, čo aj sami potrebujete alebo používate.

Lenivosť mysle a workoholizmus

Treba si však uvedomiť, že pracovať viac neznamená vytvoriť aj viac hodnoty. Workoholizmus je nielen zbytočný, ale je dokonca hlúpy. Ak pracujete viac, neznamená to ešte, že ste svedomitejší alebo že viac urobíte. Iba to znamená, že viac pracujete. Nakoniec to prináša viac problémov, než koľko sa ich vyrieši a vy nakoniec zarábate možno ešte menej. Predovšetkým, pracovať takým tempom je neudržateľné. Akonáhle udrie syndróm vyhorenia (a ten udrie) zasiahne o to tvrdšie. Najmä mnohí ľudia dnes s obľubou hovoria, ako strašne sú zavalení prácou a veľmi im lichotí, keď im niekto povie, že toho majú určite stráááášne veľa.

Mať veľa práce a drieť ako “blázon” nie je “in” ani prejav obdivuhodného workoholizmu. Je to prejav lenivej mysle, ktorá si nedokáže stanovovať jasné priority. Nikdy sa nedá stihnúť všetko, ale vždy sa dá stihnúť to najdôležitejšie. Viete čo to je?

Ako sa teda dá stihnúť čo najviac, ale zároveň nepodľahnúť “droge” s názvom workoholizmus? Je to dlhá cesta a musíme sa priznať, že v začiatkoch podnikania (asi prvých 5 rokov), kedy človek nemá úplne všetko pod kontrolou, sme workoholizmu prepadali často. Nedokázali sme si stanovovať tie správne priority a nevedeli odhadnúť skutočnú hodnotu práce (výsledku). Časom sa to ale človek naučí. Niekedy ste jednoducho prinútený robiť efektívnejšie opatrenia vo svojom režime (napríklad narodenie dieťaťa), inak neprežijete. Nasledovným článkom vám prezradíme, ako to robíme my a možno to bude zdrojom inšpirácie aj pre vás. Takže ako hospodáriť so svojim časom a kam ho investovať?
Kam investovať svoj čas

V prvom rade na zabezpečenie seba a rodiny, ale neostávať len pri tom. Pod zabezpečením si môžete predstaviť čokoľvek a aj vás v tom necháme. Každý musí vedieť, čo ho v živote napĺňa, kam smeruje, čo od života očakáva a čo na to potrebuje. Všetko, čo však stojí v živote za to, si vyžaduje naozaj mnoho času. Medzi najkľúčovejšie časové investície považujeme:

  •  zdravie / vitalitu (seba i svojej rodiny),
  •  vzťahy / emócie (partner, deti, rodina, priatelia),
  •  práca / poslanie (podnikanie, snaha byť užitočný nie len pre seba).

Rok má 8760 hodín, ktoré sa dajú investovať do všeličoho. Netvrdíme, že len tieto tri základné oblasti sú dôležité, ale treba si začať uvedomovať jednu závažnú skutočnosť. Kým jeden človek sa za rok posunie kvantovým krokom, druhý prešľapuje na mieste a stráca kontrolu nad svojím životom. Prečo je to tak? Rozdiel medzi nimi je v kvalite, s akou využívajú svoj čas. Dnešná zrýchlená doba, ktorá už spomaľovať nikdy nebude (skôr naopak), nám naznačuje niečo pozoruhodné:

Ak niekto urobí 10 lineárnych krokov (1, 2, 3, 5 až 10), bude ďaleko iba 10 krokov (možno 10 metrov). Ak však urobíte 10 krokov exponenciálne, budete ďaleko 512 krokov (1, 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128, 256, 512). Ak si urobíte domácu úlohu, ako ďaleko budete “len” za 30 exponenciálnych krokov, budete ohromený koľko krát by ste dokázali prejsť okolo planéty zem (asi “iba” 26x).

Presne taká je dnešná doba, čo mnohí ľudia nechápu. Nestíhajú sa prispôsobiť tempu a ich zastarané zručnosti, vlastnosti i schopnosti sa stávajú nepotrebné. Jednoducho sú po záruke. Toto spôsobuje stres v našom myslení, pretože sme zvyknutí myslieť lineárne, nie exponenciálne. Problém je v tom, že náš svet sa už viac nerozvíja lineárne ako kedysi. Rozvíja sa exponenciálne a môžu za to predovšetkým nové technológie, internet, generovanie nových poznatkov a o.i. aj objem ľudí, ktorí sa k internetu dokážu pripojiť a prispieť niečím. O to väčší dôvod hospodáriť s časom naozaj citlivo, pretože veľmi ľahko sa staneme nepotrebným produktom tejto doby  na jedno použitie. Nedovoľte, aby sa to stalo aj vám. Ako teda využívať svoj čas najefektívnejšie? To si povieme už o chvíľu, no ešte pred tým sa pozrime na miesta, kde sa dá čas šetriť.

Kde všade sa dá čas ušetriť

Čas sa dá šetriť a investovať kdekoľvek. Záleží na tom, aké otázky si v danom momente kladiete a čo od života chcete. Možno už asi tušíte, kde sú vaše “čierne diery”, v ktorých strácate tony svojho času zbytočne. Pred tým, ako si prezradíme ako efektívnejšie plánovať svoj čas v ročnom, mesačnom, týždennom či dennom horizonte, sa pozrime len na takú jednoduchú činnosť, akou je chôdza po schodoch:

Ak chodíte každý deň na 4 poschodie (lebo nemáte výťah ako ja) v priemere len 2x hore a 2x dole po jednom schode, za deň vám to môže zabrať asi 4 minúty spolu. Teda v tom lepšom prípade ak máte priemerne dobrú kondíciu. Za rok je to však až 1460 minút, čiže vyše 24 hodín. Tak jeden celý deň v roku strávite len chôdzou po schodoch. Pozrime sa však na to, že máte lepšiu kondíciu a po schodoch chodíte po troch naraz (ako ja) a teda na 4 poschodie vybehnete iba za 25 sekúnd. Čiže za deň vám 2 výstupy a 2 zostupy na schodoch trvajú nie 4 minúty, ale zhruba jednu minútu. Ušetrili ste rovných 18 hodín svojho života za rok a môžete sa rozhodnúť, do čoho ich investujete. Uvažujte.

Ak sa však s podobným prístupom pozriete na akúkoľvek oblasť svojho života zistíte, že dokážete ušetriť desiatky a možno aj stovky stratených hodín. Kde vám uteká čas pomedzi prsty? Ak vám v živote o nič nejde a myslíte si, že ho žijete na skúšku, tak tento článok samozrejme nie je pre vás. Ale ak to myslíte vážne a nechcete, aby vás zomleli mlyny nezdaru, táto stratégia uváženého využitia času vám pomôže sa posunúť vpred nielen lineárne, ale skôr exponenciálne. Z nasledovného grafu vám ponúkam zaujímavý náhľad na môj osobný graf času za rok 2014 a jeho využitie v ročnom horizonte 8760 hodín.

Dnes do práce investujem podstatne menej času, ako tomu bolo kedysi. Bolo úplne normálne pracovať až do 16 hodín denne pred narodením dcérky. Bola to viac workoholická práca, čiže kvantita ako kvalita, ale aj to je súčasťou hry. Dnes svoj pracovný čas využívam efektívnejšie a bude to už len lepšie. Takže je možné, že aj objem odpracovaných hodín sa bude v čase zmenšovať. To však neznamená, že ak som robil kedysi 16 a dnes len 9 hodín za deň, že svoju prácu nemilujem alebo ma vyčerpáva. Ak nájdete svoje poslanie, tvrdá práca a sebadisciplína vás nestresujú. Práve naopak. Tým že sa neustále učíme riešiť náročnejšie a komplikovanejšie problémy, tým sme žiadanejší, nenahraditeľnejší a užitočnejší pre druhých. Ako zvyšovať svoju hodnotu v čase, je však už iná téma, ktorú si rozpracujeme niekedy inokedy.

Pokračovanie v časti 2

Zdroj: Vladozlatos.com

PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD.
Zdroj: www.vladozlatos.com Autori: PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD. a Mgr. Tina Zlatoš Turnerová Autori sa z časových dôvodov nezapájajú do diskusie na iných portáloch. V prípade, že chcete odpoveď na svoj komentár, napíšte ho pod článok na ich webovej stránke, kde majú prehľad o notifikáciách. Staňte sa lepšou verziou samého seba aj pomocou najvýživnejšieho blogu na slovenskom internete.

Podobné články

  1. Prestaňme sa všetci ospravedlňovať za oneskorenú odpoveď v našich e-mailoch
  2. Prestaňme sa všetci ospravedlňovať za oneskorenú odpoveď na e-mail
  3. Využívajte svoj čas efektívne (2. časť)
  4. Využívajte svoj čas efektívne (2. časť)
  5. Ako si dať ciele do nového roka
  6. Ako si dať ciele do nového roka
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky