Analýza CBRE: Výška nájomného v kancelárskych budovách je zatiaľ stabilná

03.12.2022

V treťom kvartáli 2022 predstavovala celková rozloha kancelárskych priestorov v Bratislave 1,97 milióna m2, miera ich neobsadenosti však vzrástla na takmer 12 %. Podľa CBRE je čoraz väčším trendom udržateľnosť budov. Bratislava aktuálne ponúka takmer 659 300 m2 (33 %) kancelárskych nehnuteľností s platným certifikátom zelenej budovy. V Bratislave poklesla nájomná aktivita, a to o 11 %. Nové nájmy tvorili 69 % transakcií. Výška nájmov je zatiaľ stabilná, no do budúcna CBRE očakáva jej nárast spôsobený infláciou a zvyšovaním cien. CBRE predpokladá, že do budúcna bude rásť hlavne verejný sektor, ktorý sa postupne sťahuje do komerčných nehnuteľností v podobe dlhodobého prenájmu.  

Podľa najnovších meraní globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE dosiahla celková rozloha kancelárskych priestorov v Bratislave, v treťom kvartáli tohto roku, rozlohu 1,97 milióna m2. Celkom 15 % všetkých priestorov pritom tvoria kancelárie triedy A+, 39 % patrí triede A a 46 % tvoria kancelárske priestory triedy B.

Celková miera neobsadenosti kancelárskych priestorov v našom hlavnom meste, na konci 3. kvartálu roka, mierne vzrástla na 11,87 %, pričom v centre mesta stúpla na 9,22 %. V zóne Central Business District (CBD) sa zase miera neobsadených kancelárií zvýšila na 13,17 %. Na druhej strane, na južnom nábreží miera neobsadenosti klesla na úroveň 6,51 %. CBRE tiež avizuje, že vďaka novému projektu Lakeside Park 02 v Bratislave pribudlo ďalších 14 000 m2 kancelárskych priestorov. Aktuálne sú však už všetky obsadené.

 PublicDomainPictures z Pixabay

Ilustračné foto: PublicDomainPictures z Pixabay.com

Na margo aktuálnej situácie na trhu bratislavských kancelárií a ich atraktívnosti sa vyjadril aj Oliver Galata, riaditeľ kancelárskeho sektoru v CBRE Slovensko. „Situácia je pozitívna najmä v centrálnych lokalitách, atraktívnych nových projektoch a v projektoch vo výstavbe. Kancelárie v širšom centre mesta priťahujú nájomcov ťažšie, avšak v prípade kvalitnej nehnuteľnosti tu o záujem nie je núdza. Predpokladáme, že do budúcna bude najväčší nárast práve v kategórii „verejný sektor“, ktorý začal postupné sťahovanie do komerčných nehnuteľností v podobe dlhodobého nájmu. V minulom roku predstavovala nájomná aktivita v rámci „verejného sektora“ takmer 20 % z celkového prenajatého objemu (46 000 m²). Tento rok predstavuje 15 % a očakávame, že ku koncu roka to bude ešte viac.“

Dodal tiež, že čoraz väčším trendom je aj ESG agenda. Bratislava ponúka takmer 659 300 m2 kancelárskych priestorov s platným certifikátom zelenej/udržateľnej budovy. Celkovo to predstavuje 33 % z celkového objemu (38 z 300 budov). Najvyššie hodnotenie „BREEAM Outstanding“ pritom obdržala práve administratívna budova Twin City Tower. Zároveň, najvyšší certifikát „LEED Platinum“ majú na svojom konte budovy Digital Park a EINPARK Offices.

NÁJOMNÁ AKTIVITA MEDZIROČNE POKLESLA O 11 %

Podľa CBRE bolo v treťom kvartáli 2022 v Bratislave prenajatých 38 760 m² kancelárií, čo je o 11 % menej v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021. Najväčšou transakciou bola v tomto období uzavretá zmluva s Lakeside Park 02.

Podľa CBRE odborníkov tvorili nové nájmy až 69 % z celkovej lízingovej aktivity. Zvyšných 16 % patrilo renegociáciám, 14 % expanziám a zvyšné 1 % tvorili pred-prenájmy. Viac ako 52 % transakcií sa pritom udialo práve v centre Bratislavy a v zóne CBD, a to s celkovou rozlohou 20 221 m². V rámci transakcií dominoval sektor profesionálnych služieb s pomerom 22 % (8 566 m²). Veľký podiel si v 3. kvartáli ukrojili aj ostatné služby (18 %) a IT sektor (14 %).

VÝŠKA NÁJMOV ZATIAĽ OSTÁVA STABILNÁ, CBRE VŠAK PREDIKUJE ICH NÁRAST

Výška mesačných nájmov kancelárií v Bratislave sa zastabilizovala na úrovni 17 €/m2, zatiaľ čo priemerná mesačná cena nájmov je 13 €/m2. CBRE odborníci však očakávajú, že v najbližšom období ceny nájmov porastú z dôvodu inflácie, vyšších stavebných nákladov, nákladov na energie aj výstavbu nových projektov či náročnejších podmienok financovania. 

„V segmente kancelárií sa najviac rozpráva o náraste prevádzkových nákladov, pričom dôležitou témou je aj indexácia nájomných zmlúv, ktorá súvisí s rastúcou infláciou. Prevádzkové náklady a ich nárast budú závisieť od konečných cien za energie v roku 2023, pričom v súčasnosti predstavujú prevádzkové náklady v kancelárskom segmente v Bratislave v priemere 3,5 € - 5 € na m2. Zároveň, už od nástupu pandémie rastie aj inflácia v eurozóne. Aj z tohto dôvodu očakávame, že v budúcnosti bude výška nájomného rásť,“ vysvetľuje Oliver Galata.

Pozitívny je fakt, že CBRE v tomto roku očakáva menej voľných kancelárskych priestorov, čo znamená, že aj nižšiu mieru neobsadenosti. V roku 2023 bude na trh v Bratislave doručených takmer 114 000 m2 nových kancelárskych objektov, veľká časť z nich je už však predprenajatá. „Aj z tohto dôvodu nájomníkom, ktorí nad prenájmom ešte stále uvažujú odporúčame, aby si ho zabezpečili čo najskôr,“ uzatvára Galata.

Zdroj: CBRE

Podobné články

 1. CBRE: Celková nájomná aktivita v 1. kvartáli 2024
 2. CBRE: Celková nájomná aktivita v 1. kvartáli 2024
 3. CBRE: Industriálnym nehnuteľnostiam dominuje 3PL
 4. CBRE: Industriálnym nehnuteľnostiam dominuje 3PL
 5. BRF: Vvýsledky trhu kancelárskych priestorov za 1. štvrťrok 2024
 6. BRF: Výsledky trhu kancelárskych priestorov za 1. štvrťrok 2024
 7. Navštívili sme kancelárie Kuehne+Nagel Slovensko
 8. Navštívili sme kancelárie Kuehne+Nagel
 9. Analýza CBRE: Slovenské nehnuteľnosti aj naďalej lákajú investorov
 10. Analýza CBRE: Slovenské nehnuteľnosti aj naďalej lákajú investorov
 11. BRF: Trh kancelárskych priestorov za 4. štvrťrok 2022
 12. BRF: Trh kancelárskych priestorov za 4. štvrťrok 2023
 13. CBRE: Do komerčných nehnuteľností v SR sa investovalo 664 miliónov eur
 14. CBRE: Do komerčných nehnuteľností v SR sa investovalo 664 miliónov eur
 15. CBRE: Industriálny trh na Slovensku je stabilný
 16. CBRE: Industriálny trh na Slovensku je stabilný, silný dopyt vytváral hlavne výr
 17. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 3.Q 2023
 18. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 3.Q 2023
 19. Report CBRE: Firmy v Európe chcú pracovať vo flexibilných priestoroch
 20. Report CBRE: Firmy v Európe chcú pracovať vo flexibilných priestoroch
 21. WOOD&Company: Home office sa mení na hybrid
 22. WOOD&Company: Home office sa mení na hybrid
 23. Bratislava zažije jedinečnú diskusiu o budúcnosti pracovísk
 24. Bratislava zažije jedinečnú diskusiu o budúcnosti pracovísk
 25. CBRE: Nájmy v priemyselných a logistických nehnuteľnostiach v SR vzrástli o 13%
 26. CBRE: Nájmy v priemyselných a logistických nehnuteľnostiach v SR vzrástli o 13%
 27. BRF: Vvýsledky trhu kancelárskych priestorov za 2. štvrťrok 2023
 28. BRF: Vvýsledky trhu kancelárskych priestorov za 2. štvrťrok 2023
 29. irmy očakávajú zvýšený záujem o prácu v kanceláriách
 30. Firmy očakávajú zvýšený záujem o prácu v kanceláriách
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky