Bude sedenie nové fajčenie?

09.03.2020

Neduhy spojené s dlhodobým sedením v kancelárii patria medzi najrozšírenejšie choroby z nesúladu. Ľudské telo sa ešte neprispôsobilo modernému životnému štýlu a práci.  Napokon stoličky sú tu len niekoľko sto rokov a hoci je tu zjavný nesúlad medzi sedením a telesným zdravím ľudí, mnoho firiem stále podceňuje kvalitné sedenie.

Z údajov Eurostat vyplýva, že až 32 % pracujúcich Slovákov vo svojej práci prevažne sedí. V Bratislave a vo veľkých mestách, kde je súčasne aj najvyšší výskyt kancelárskych priestorov, sa sedavé zamestnanie týka takmer polovice pracujúcich ľudí. Chrbtica je súčasť pohybového aparátu, ktorá počas sedenia trpí statickým preťažením: už po 30-tich minútach sedenia začína chrbát ochabovať. Statické sedenie sa pretavuje do bolestí krčnej chrbtice, chrbta, je predpokladom pre postupné priberanie na váhe a opuch členkov. To je len krátky zoznam rizík spojených s dlhodobým sedením. Pomôcť môže pravidelný pohyb a tiež kvalitná ergonomicky tvarovaná stolička.

Stolička

Ilustračné foto: Pixabay.com

Zdá sa, že sedenie je nové fajčenie. Vedome si spôsobujeme diskomfort a neduhy. Riziká spojené s dlhým a nekvalitným sedením si začíname teda čoraz častejšie – a bolestivo - uvedomovať. Aspoň tomu nasvedčujú výsledky prieskumu za rok 2019, ktorý realizovala česká firma RIM CZ, ktorá sa zaoberá výrobou ergonomických stoličiek „Pre zdravé sedenie“, v spolupráci s firmou WebMedea services s.r.o. zo systému WebMedea, webmedea.cz. Výsledky vychádzajú z množiny 2 000 kľúčových slov vyhľadávaných spolu zhruba 14 000 ľuďmi, ktorí hľadajú kancelárske stoličky a kreslá v on-line prostredí podľa toho, čo ich zaujímalo. Podľa dát spoločnosti WebMedea on-line vyhľadávanie kancelárskych stoličiek vzrástlo v priemere o 20%. Aké atribúty zaujímajú potenciálnych kupujúcich a firemných klientov?

Farby

Zdroj: RIM CZ, WebMedea services s.r.o.

Vzhľad na prvom mieste

Pri výbere stoličky či kresla nás zaujíma predovšetkým farba. Až potom prekvapujúco nasleduje cena, miesto predaja, produktová rada, nosnosť a až na šiestom mieste je hľadisko zdravia a ergonómie. „Naši biznisoví zákazníci nakupujú produkt, ktorý je ergonomický od základu. To sa premieta aj do jeho vyššej obstarávacej ceny. Pri rozhodovaní jednoznačne prevláda ergonómia nad cenou,“ opisuje odlišnú skúsenosť z predaja veľkoodberateľom Michal Hotmar z RIM CZ.

A aká farba vedie vo vyhľadávaní bežných spotrebiteľov? Je zarážajúce, že je to tá najmenej praktická, teda biela. „U firiem, ktoré nakupujú do kancelárií, naopak prevláda čierna a šedá farba. Dalo by sa povedať, že čiernu si zvolí aj drvivá väčšina našich koncových zákazníkov, avšak pozorujeme i obľubu tlmených, prírodných farieb,“ komentuje výsledky analýzy Michal Hotmar.

Zľavy sú veľkým lákadlom

Hneď po farbe je rozhodujúca cena. A hoci ľudia majú záujem o kvalitnú kancelársku stoličku, plnú cenu za ňu platiť nehodlajú. Z prieskumu vyplýva, že najviac vyhľadávaná je výhodná kúpa, teda výpredaje a zľavové akcie, cenové promócie. Zaujímavé ale je, že kupujúci nevyhľadávajú stoličky zánovné a z bazárov, tzv. z druhej ruky, ale radšej si kúpia novú, ale ten najlacnejší model, ktorý je žiaľ často aj najmenej kvalitný. Iný situácia je samozrejme vo veľkoobchode, ktorého odberateľmi sú väčšie firmy. „Ak by som mal definovať 3 stupne výbavy (základ, štandard, TOP), tak 80 % stoličiek sa predá vo výbave štandard. Pre nás to sú doplnkové prvky (podrúčky, posuv sedadla, bedrová opierka, ...). Potom 16 % stoličiek predávame v TOP výbave a 4 % v základe výbave,“ konkretizuje Michal Hotmar z RIM CZ.

Graf

Žiadnu mačku vo vreci nechceme

Tretím najčastejšie riešeným parametrom je miesto nákupu. Hoci kupujúci vyhľadávajú stoličku on-line, nechcú prísť o možnosť si ju prezrieť a vyskúšať. Preferujú dostupnosť vo svojom meste. Nemalý počet kupujúcich rieši aj nosnosť stoličky, pri výbere preferujú tú do 150 kg (čo môže byť aj dôsledok stúpajúceho počtu ľudí s nadváhou spôsobenou práve sedením, zlým stravovaním a nedostatkom pohybu).

A akých chýb sa pri sedavom zamestnaní v kancelárii najčastejšie dopúšťame? Na tie najčastejšie prehrešky upozorňuje Richard Jisl, fyzioterapeut z HEALTHY-LIFE s.r.o. .:

 • dlhé sedenie bez pravidelných prestávok,
 • zlá výška pracovnej plochy,
 • sedenie s nohou cez nohu,
 • hrbenie sa v snahe priblížiť sa k monitoru,
 • dlhá neprerušovaná práca na klávesnici, ktorá môže viesť k syndrómu karpálneho tunela,
 • veľké množstvo skonzumovaného ťažkého jedla bez následného pohybu,
 • nadmerný stres.

Správne nastavenie stoličky, upravenie pracovného priestoru a vyváženosť pohybovej životosprávy dokáže ťažkostiam predísť a posilniť vaše zdravie.

5 tipov pre zdravšie sedenie v kancelárii

 1. Výška dosky stola by sa mala pohybovať od 72 do 78 centimetrov, výšku vždy voľte tak, aby lakte zvierali pravý uhol a doska stola netlačila do predlaktia.
 2. Na stole by malo byť dostatok miesta pre monitor aj klávesnicu. Myslite na to, že vzdialenosť obrazovky od tváre by mala byť od 50 do 70 centimetrov a hĺbku pracovnej dosky tomu prispôsobte. Jej rozmer by sa mal pohybovať od 80 do 100 centimetrov.
 3. Horný okraj obrazovky monitora by ste mali mať vo výške očí, aby ste sa nehrbili a k počítaču sa nemuseli skláňať
 4. Aby ste predišli zápalom karpálnych tunelov alebo poruchám obehového systému, zvážte podpierky pre kĺby. Pre správne uchopenie myši bude stačiť gélová podložka, pre nohy zase slúžia ergonomická opierka chodidiel, ktorá zaistí správny uhol kolien.
 5. Alfou aj omegou ergonomické kancelárie je správne vybraná stolička. Mala by umožňovať dynamické sedenie, prispôsobiť sa pohybom tela a podopierať chrbticu na správnych miestach.

Spracoval: redakcia Kancelarie.sk, Zdroj: RIM CZ, archív redakcia

Podobné články

 1. Moderných kancelárií je o štvrtinu viac ako pred 10 rokmi
 2. Moderných kancelárií je o štvrtinu viac ako pred 10 rokmi
 3. BRF: Výsledky trhu kancelárií za 2. kvartál 2022
 4. BRF: Výsledky trhu kancelárií za 2. kvartál 2022
 5. BRF: Prerozdelenie štandardov kancelárskych budov
 6. BRF: Prerozdelenie štandardov kancelárskych budov
 7. Home office sa vlani týkal 15 % Slovákov. Aktuálne sa vracajú do kancelárií
 8. Home office sa vlani týkal 15 % Slovákov. Aktuálne sa vracajú do kancelárií
 9. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 1.Q 2022
 10. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 1.Q 2022
 11. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 4.Q 2021
 12. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 4.Q 2021
 13. C&W: Prenajímatelia musia zohľadniť nové trendy
 14. C&W: Prenajímatelia musia zohľadniť nové trendy
 15. BRF: Výsledky trhu kancelárií za 3. kvartál 2021
 16. BRF: Výsledky trhu kancelárií za 3. kvartál 2021
 17. BNP Paribas RE: Dopyt po kanceláriách v Prahe v 3.Q 2021
 18. BNP Paribas RE: Dopyt po kanceláriách v Prahe v 3.Q 2021
 19. Varšava a Praha v 1.Q 2021: Oživenie dopytu po kanceláriách
 20. Varšava a Praha v 1.Q 2021: Oživenie dopytu po kanceláriách
 21. Prieskum CBRE: Flexibilná práca je stále obľúbenejšia
 22. Prieskum CBRE: Flexibilná práca je stále obľúbenejšia
 23. Flexibilné kancelárie zažívajú druhú vlnu záujmu
 24. Flexibilné kancelárie zažívajú druhú vlnu záujmu
 25. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 2021 Q2
 26. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 2.Q 2021
 27. Colliers: The CEE Office Scene 2020-2022
 28. Colliers: The CEE Office Scene 2020-2022
 29. BRF: Výsledky trhu kancelárií za 1. kvartál 2021
 30. BRF: Výsledky trhu kancelárií za 1. kvartál 2021
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky