Certifikácia WELL: zdravie a spokojnosť

23.01.2019

Kľúčovým bodom trvalej udržateľnosti bolo donedávna najmä to, ako sú budovy šetrné voči okolitému prostrediu a aký na neho majú vplyv. Trochu sa ale zabúdalo na samotných užívateľov. To však dnes už neplatí. Čím ďalej viac sa totiž hľadí aj na vplyv budov na ľudí, ich pohodlie a zdravie. Téme zdravého vnútorného prostredia sa celosvetovo prikladá oveľa väčšia váha, hovorí sa dokonca o udržateľnosti druhej generácie. S týmto vývojom ide ruka v ruke pomerne mladý certifikačný systém WELL, ktorý sa začína presadzovať aj v tuzemsku a hodnotí práve kľúčové aspekty kvalitného vnútorného prostredia. Odborníci z Českej rady pre šetrné budovy (CZGBC) vysvetľujú, aká hlavné pozitíva tento trend prináša.

"WELL" už nie je len wellness

Wellness víkendy a pobyty lákajú každého z nás. Ale "WELL" by mali byť aj naše pracovné dni vo vnútri budov, kde trávime podstatnú časť svojho života. To, v akých podmienkach pracujeme a žijeme, je totiž pre naše zdravie a psychickú pohodu úplne zásadný. Zdravé vnútorné prostredie s dostatočnou cirkuláciou čerstvého vzduchu, vhodným akustickým a ergonomickým riešením aj kvalitným osvetlením zvyšuje produktivitu, schopnosť koncentrácie i kreativitu. Znižuje chorobnosť, chybovosť aj fluktuáciu zamestnancov. To si mnohé firmy uvedomujú a snažia sa tak vytvárať čo najatraktívnejšie pracovné zázemie, v ktorom pamätajú aj na odpočinkové zóny, zdravé stravovanie a voľnočasové vyžitie. Práve certifikácia WELL všetky tieto aspekty zohľadňuje.

Foto:CZGBC

"Certifikát WELL je pre užívateľov budovy zárukou, že sa budú pohybovať v zdravom prostredí, kde sa myslelo na ich potreby a pohodlie. Hoci je tento certifikát určený pre všetky typy stavieb, od kancelárskych a bytových až po školy, hlavnom 'ťahúňom' sú v súčasnej dobe práve administratívne objekty v komerčnej sfére. Zamestnávatelia si totiž dobre uvedomujú, že investície do kvalitného pracovného prostredia sa oplatí. My chceme všeobecné povedomie v tomto smere rozširovať. Aj preto organizujeme odborné semináre, ktoré záujemcom približujú celý proces udeľovania certifikáciou a ponúkajú konkrétne praktické príklady. Chceme sa tiež zasadiť o to, aby takto certifikovaných budov v Česku pribúdalo a doplnili tak stavby certifikované dnes už tradičnými systémami BREEAM a LEED," vysvetľuje Simona Kalvoda, výkonná riaditeľka Českej rady pre šetrné budovy.

Certifikácia WELL - ďalší krok k funkčným a zdravým budovám

Na rozdiel od systémov certifikácie LEED a BREEAM, zameraných na udržateľnosť a energetickú šetrnosť budov ako takých, sa certifikácia WELL Building StandardTM sústredí výlučne na používateľov, ich zdravie a spokojnosť. Je tak ďalším krokom pre budovanie funkčných, šetrných a predovšetkým zdravých stavieb. Hodnotí osem základných aspektov - kvalitu vzduchu a vody, osvetlenie, stravu, telesnú kondíciu, duševné zdravie a pohodlie užívateľov a tiež inovácie. Prvému domu bola pôvodom americká certifikácia udelená v roku 2015. Teraz je v 35 krajinách sveta certifikovaných viac ako 110 úsporných budov a ďalších takmer 850 o certifikát usiluje - medzi nimi aj štyria tuzemské projekty, z ktorých tri sú od spoločnosti Skanska (Visionary, Praga Studios a Parkview).

WELL motivuje k zdravšiemu životnému štýlu

Jednotlivé body hodnotenia WELL vychádzajú z lekárskeho prieskumu vplyvu budov na zdravie ľudí. V prípade kvality vzduchu sa sústredí primárne na kontrolu koncentrácie CO2, vlhkosti, teploty, prašnosti a uvoľňovanie škodlivých látok. U kvality svetla treba kvôli ľudskému biorytmu zabezpečiť najmä dostatočný prísun denného svetla a rovnomerné, vhodné osvetlenie. Podstatné je tiež riešenie akustiky. Veľký hluk je totiž jedným z najväčších stresorov, navyše znižuje schopnosť sústredenia až o 66%. Po vyrušení trvá človeku až 25 minút než sa jeho koncentrácia vrátia na pôvodnú úroveň. Najmenej problematické je v tuzemských podmienkach zabezpečenie dodávok kvalitnej pitnej vody, tá je totiž v Česku na vysokej úrovni. Ďalej sa v rámci interiéri hodnotí aj dostupnosť čerstvých a zdravých potravín, ergonomicky riešený nábytok alebo celková estetika prostredia. "Certifikácia WELL podľa nášho vnímania doplňuje certifikáciu šetrné budovy LEED a od základu motivuje a napomáha užívateľom 'WELL objektu' k zdravšiemu životnému štýlu. Či už tým, aké zdravé pracovné prostredie ponúka, alebo celkovým komfortom a ďalšími podpornými programami pre zamestnancov. Predovšetkým ide ale o to, aby bola budova postavená 'zdravo', v rámci objektu neboli zabudované žiadne škodlivé materiály s možnou expozíciou škodlivých látok do pracovného prostredia, aby bola garantovaná napríklad aj kvalita vody a vzduchu vstupujúceho do objektu a trebárs aj následná údržba budovy do budúcna vzhľadom na ďalšie body WELL certifikácie. Je nutné, aby aj ďalšie prostriedky pre zdravý spôsob života boli nájomcom voľne dostupné - napríklad variabilita pracovných priestorov, biofilie, prístupnosť objektu pre ľudí so zníženou pohyblivosťou a ďalšími obmedzeniami, svetelné podmienky pre prácu, zázemie pre šport a relaxáciu a ďalšie, "podotýka Eva Nykodémová zo spoločnosti SKANSKA.

Chcete certifikát WELL? Riešte projekt komplexne už od začiatku!

Získanie certifikácie WELL je obdobne časovo náročné ako u hodnotiacich systémov LEED a BREEAM. Celý proces prebieha v dvoch fázach. Prvá je dokumentačná, po ktorej sa následne pristupuje k meranie a overenie parametrov priamo na mieste. To podľa Petry Hajný zo spoločnosti Skanska pridáva certifikátu na vierohodnosti a zvyšuje jeho hodnotu. Hajná ďalej upozorňuje, čo je pre naplnenie všetkých kritérií nevyhnutné: "Kľúčová je včasná implementácia všetkých požiadaviek certifikácie WELL do projektu. Toto by malo prebehnúť už pri samotnom návrhu stavby, pretože akékoľvek neskoršie úpravy vedú ku komplikáciám, zdržanie a predraženie. Neľahkú otázkou je aj samotný výber materiálov, a to najmä s ohľadom na obsah organických prchavých látok či olova. Použité materiály musia vyhovovať certifikačným požiadavkám, nájsť také materiály s potrebnými potvrdeniami na českom trhu je však naozaj ťažké. Dôležitá je ďalej aj podpora a spolupráca celého tímu, počnúc investorom cez architekta až po jednotlivých subdodávateľov a správca objektu. "

Zdroj: CZGBC

Podobné články

  1. Vody je nedostatok, šetrné hospodárenie
  2. Vody je nedostatok, šetrné hospodárenie je nevyhnutné
  3. CZGBC: Najlepšie zelené stavby sveta
  4. CZGBC: Najlepšie zelené stavby sveta
  5. CZGBC: Kvalita pracovného prostredia ako motivácia
  6. CZGBC: Kvalita pracovného prostredia ako motivácia
  7. Vhodné pracovné prostredie ako kľúč
  8. Vhodné pracovné prostredie ako kľúč k produktivite
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky