Farba roka 2017 v kancelárii

01.03.2017

Návrat k prírode. Znovuzrodenie. Príchod jari, tepla a slnka. To budú lajtmotívy súvisiace s výberom farieb vášho šatníka, ale aj s interiérovým dizajnom kancelárií. Upokojujúca prírodná jarná žltozelená je totiž oficiálnou farbou tohto roka.

Vládnuť bude prírodná zelená

Farbou roka 2017 bude podľa Pantone Color Institute žltozelená jarná farba s technickým označením PANTONE 15-0343 TCX Greenery. Ako vysvetľujú oficiálne zdroje, farba má byť stelesnením novej túžby po spojení s prírodou v dobe, kedy je populácia vystavená stresu moderného života. Greenery symbolizuje návrat do lona prírody. Symbolizuje prebúdzajúci sa život a víťazstvo slnečnej jari nad pochmúrnou zimou. Žltozelená je teplá, veselá a povzbudzujúca farba.

Tento rok bude aj v znamení humanizácie a biofílie (vrodená potreba človeka byť v kontakte s prírodou a s ostatnými živými organizmami). Trend návratu k prírode vidíme na každom kroku, nielen v móde a životnom štýle, ale aj v architektúre a dizajne. Aj také oficiálne a strohé priestory, ako sú kancelárie sa menia, aby mohli poskytnúť ľuďom príjemné zázemie a optimálne prostredie pre prácu, najmä duševného charakteru. Dôkazom sú i mnohí finalisti súťaže CBRE Office roka 2016, kde má zeleň a prírodné motívy svoje pevné miesto. Svojím spôsobom je to protipól proti všadeprítomnému wi-fi signálu, výpočtovej technike či internetu vecí. Výskumy vnímania farieb mužmi a ženami ukazujú, že obe pohlavia majú na zelenú medzi obľúbenými (podobne ako modrú).

Reding Tower 2

Foto: CBRE / Reding Tower 2

Pri využití odtieňu Greenery v kancelárii pamätajte na to, že prírodné materiály majú väčšinou neštruktúrované povrchy a nemajú rovnomernú farebnosť. Práve hranatá, zrnitá alebo žilnatá štruktúra a rôzne ďalšie nerovnosti spôsobujú hry so svetlom a tieňom, vytvárajú kontúry. Vhodné je preto kombinovať zelené doplnky a osvetlenie, samozrejme v čo najväčšej miere prirodzené, teda denné svetlo. Japonci majú pre estetické objekty a prostredie, ktoré vykazuje známky prirodzenosti, jednoduchosti a má drobné nedokonalosti pojem wabi sabi. Zelený, prírodný motív má obrovskú výhodu práve v širokých možnostiach kombinovania s inými odtieňmi a farbami. Podobne ako voľná príroda poskytuje pestrú paletu farieb a ich kombinácií, môžete sa inšpirovať aj v interiéroch vašich kancelárií.

Typické farby jari sú májovozelená, lipovozelená aj machovozelená. Ak nesiahnete priamo po Greenery, snažte s o výber mäkkých, nepríliš krikľavých farieb. Platí, že pre pracovné priestory sú vhodné teplé a svetlé odtiene, konkrétne žltozelená pôsobí príjemne, vľúdne a útulne a vo svetlých tónoch rozširuje priestor. „Umelé“ farby doplňte vhodnou interiérovou zeleňou, najmä bohato olistenými solitérnymi rastlinami, ako sú dracény, juky, figovníky, šeflery alebo palmy.

Ako si vybrať farebnú kombináciu?

Skôr než si vysvetlíme tri základné pravidlá kombinovania fariem, vyjasnime si terminológiu. „Odtieň, tón“ (angl. hue) je to, čo umelci a dizajnéri volajú „rôzne farby“, teda žltá, modrá, zelená, atď. „Jas“ (angl. value) vyjadruje svetlosť farby. A napokon „sýtosť“ (angl. saturation) je, koľko z daného odtieňa sa nachádza vo farbe. Inými slovami, nakoľko je zelená zelenou. Odtieň, jas a sýtosť sú tri atribúty, ktoré potrebujete poznať, aby ste docielili perfektnú farebnú kombináciu. Dnes už existujú rôzne farebné systémy, ktoré nám môžu uľahčiť a zefektívniť proces výberu farby, napr. Color Scheme Designer

Nowy Styl Group

Foto: Nowy Styl Group

Oplatí sa však poznať základné princípy a nespoliehať sa iba na techniku. Tri princípy alebo ak chcete pravidlá tvorby vyváženej farebnej schémy popisuje už v knihe z roku 1921 „A Grammar of Color“ (Gramatika farieb) 1921 Albert Munsell. Píše, že ak chcete vytvoriť vyváženú farebnú kombináciu, teda takú, ktorá bude lahodiť oku (a mozgu) budete potrebovať nájsť buď:

 1. Komplementárne, doplnkové farby (teda farby opačné na farebnom kruhu), ale s rovnakou svetlosťou a sýtosťou,
 2. opačné hodnoty jasu pre každý odtieň, alebo
 3. opačné hodnoty sýtosti pre každý odtieň.

Vyskúšajte si to, no najprv si stiahnite farebný kruh, napríklad takýto:

Color Wheel

Foto: Freshome.com

Potom postupujte v štyroch krokoch:

 1. Zvoľte si farbu.
 2. Pozrite sa na farebný kruh a nájdite komplementárnu farbu. Všeobecne (pre základné farby) možno povedať, že komplementárne páry sú červená - zelená, žltá – fialová a modrá - oranžová. V prípade Greenery môžu byť v kancelárii použité akcentové farby, ktoré oživia jarné, zelené pozadie, napríklad nevädzovomodrá alebo makovočervená a koralová. Platí, že čím j tón farby intenzívnejší, žiarivejší, tým menšiu plochu by mal zaberať.
 3. Teraz, keď máte vytvorené páry, musíte nájsť opačnú hodnotu jasu pre každú z nich. V podstate do vašej farebnej kombinácie pridáte dve oveľa svetlejšie farby.
 4. Teraz pre každý odtieň nájdete opačný protipól sýtosti. Mimochodom horná časť farebného kruhu reprezentuje tzv. teplé farby a spodná studené farby.

Prečo sú potrebné také zložité operácie? Nestačí len skopírovať farebnú schému, ktorú ste už niekde použili? Dôvodov prečo nie, je viac. Ako sme už spomínali vyššie, každá farebná kombinácia sa líši v závislosti od množstva jednotlivých farieb, tvaru a povrchu objektu. Takisto rovnaká farba na inom farebnom pozadí bude vyzerať inak. Ďalej, ak chcete vytvoriť kombináciu, ktorá je naozaj nezabudnuteľná, je najlepšie použiť vlastnú, neopozeranú. Skúšajte a uvidíte.

Autor: Redakcia Kancelarie.sk

Podobné články

 1. Farba roka 2023 v kancelárii
 2. Farba roka 2023 v kancelárii
 3. Pod lupou: Od AB Kozmetiky až po ABCamp
 4. Pod lupou: Od AB Kozmetiky až po ABCamp
 5. CBRE: Budúcnosť kancelárskych nehnuteľností praje práci na diaľku, technológiám
 6. CBRE: Aká bude budúcnosť kancelárskych nehnuteľností?
 7. Ako COVID-19 ovplyvní budúcnosť pracovných miest?
 8. Ako COVID-19 ovplyvní budúcnosť pracovných miest?
 9. CBRE Global Survey Solutions: Návrat do kancelárií
 10. Väčšina spoločností chce postupovať
 11. Budúcnosť kancelárií: Dizajnové trendy kancelárie v roku 2020
 12. Budúcnosť kancelárií: Dizajnové trendy kancelárie v roku 2020
 13. Pod lupou: EINPARK Offices ašpiruje na LEED PLATINUM
 14. Pod lupou: EINPARK Offices ašpiruje na LEED PLATINUM
 15. Ste kancelársky mierotvorca alebo provokatér?
 16. Ste kancelársky mierotvorca alebo provokatér?
 17. Agilné kancelárie znižujú prevádzkové
 18. Agilné kancelárie znižujú prevádzkové náklady
 19. 5 dôvodov, prečo sú malé konferenčky perfektný priestor pre spoluprácu
 20. 5 dôvodov, prečo sú malé konferenčky perfektný priestor pre spoluprácu
 21. Farba roka 2019 v kancelárii
 22. Farba roka 2019 v kancelárii
 23. Ultra-nízkoenergetická kancelárska budova v Piešťanoch
 24. Ultra-nízkoenergetická kancelárska budova v Piešťanoch
 25. Sťahujete sa do novej kancelárie? Nerobte tieto IT chyby
 26. Sťahujete sa do novej kancelárie? Nerobte tieto IT chyby
 27. Bratislava Research Forum zverejňuje
 28. BRF: Kancelársky trh za 1. štvrťrok 2018
 29. BRF: Kancelárske priestory za 3.Q 2017
 30. BA Research Forum zverejňuje svoje výsledky
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky