Interview: Ako začať zmysluplne podnikať

10.01.2014

Ján Polák je človek podniká doma aj v zahraničí a mnoho času trávi ako mentor, poradca a kouč pre úspešných podnikateľov. Pomáha im využívať svoj prirodzený podnikateľský talent a nájsť spôsoby, ako podnikať zmysluplnejšie a v súlade so samým sebou. Je žiadaný kvôli svojim medzinárodným skúsenostiam, širokému záberu poznatkov a inšpiratívnym podaním. J. Polák je zakladateľ spoločnosti Prosperity Vision a priekopník zmysluplného podnikania a Dynamiky bohatstva a talentu vo svete aj u nás.

Ešte dôležitá informácia na úvod: cieľom našej spoločnosti je pomáhať čitateľom upevňovať svoje zdravie ale zároveň vám pomáhať rozvíjať aj podnikateľského ducha, ktorý je charakteristický postojom: "som zodpovedný za svoj život". Prostredníctvom rozhovorov s mnohými zaujímavými osobnosťami sa pokúšame sprostredkovať idey, myšlienky či stratégie, pomocou ktorých je možné kladne ovplyvňovať všetkých našich čitateľov a ich životné smerovanie. V sekcii inšpirujúce osobnosti na našej webovej stránke, si môžete prečítať všetky rozhovory s osobnosťami, ktorých sme doteraz vyspovedali.


Janko, ty učíš ľudí podnikať prirodzene a zmysluplným spôsobom. Sám si už v skorej mladosti zažil punc tradičného úspechu, ale šťastie a naplnenie ti unikalo. Prezraď nám preto prosím na úvod niečo viac o sebe a svojich pracovných úspechoch. Ako si sa k svojmu povolaniu dopracoval?

Jan PolakTak trochu okľukou. V relatívne mladom veku som vstúpil ako konzultant do sveta veľkého biznisu. Precestoval som pol sveta, prespával v najlepších hoteloch a jedol v najlepších reštauráciách, študoval na prestížnych školách, stretával sa s fascinujúcimi a vplyvnými ľuďmi a mal možnosť priložiť môj um aj ruku k dielu na projektoch, ktoré mali široký dosah a menili fungovanie veľkých európskych a svetových firiem, a často tvarovali chod priemyslových odvetví a ovplyvňovali životy mnohých ľudí, ktorých som ani nepoznal.

Bol som na seba hrdý aj keď ma to celé stálo nesmierne úsilie. Napriek všetkému tomu vonkajšiemu puncu úspechu som si všimol, že po chvíli pocitu hrdosti a zadosťučinenia, často prichádzal pocit prázdnoty alebo strachu z toho, že by som to nemusel v budúcnosti zopakovať alebo nebodaj prísť o to, čo som si tak tvrdo vydobyl. Všimol som si tiež, že niekedy môj úspech a blahobyt prišiel na úkor neúspechu a strádania niekoho iného.

Už vtedy som začal rozmýšľať nad tým, ako je možné vyriešiť protiklady bežného života a biznisu a skĺbiť úspech a naplnenie, radosť a produktivitu, podnikanie a ľudskosť; ako byť súčasťou niečo väčšieho, ale nestratiť pri tom seba.

Ale k odpovediam som sa dostal až o niekoľko rokov neskôr. Ako povedal Einstein, problémy, ktorým čelíme, nedokážeme vyriešiť na tej istej úrovni myslenia, na ktorej sme ich vytvorili. Nové odpovede som získal, len tak, že som sa začal pýtať nové otázky. Prestal som sa snažiť byť expertom, ktorý vie presne ako sa veci dajú a nedajú urobiť. Začal som byť viac študentom, ktorý skúma, experimentuje, objavuje a vďačne sa učí z každej skúsenosti - príjemnej i nepríjemnej.

Pred viac ako šiestimi rokmi som náhodou prostredníctvom svojho priateľa a mojej manželky objavil Dynamiku bohatstva, ktorá mi pomohla ozrejmiť a vyskúšať podnikanie v úplne novom, a pre mňa veľmi inšpirujúcom, svetle. Počas nasledujúcich rokov čo som zasvätil podnikaniu a práci s podnikateľmi, manažérmi, tímami a organizáciami napríklad z Anglicka, Austrálie, Južnej Afriky, USA, Japonska ale aj v Čechách a na Slovensku som mal šancu vidieť zmeny uhlu pohľadu, myslenia a prístupu k podnikaniu a spolupráci, ktoré urobili obrovský pozitívny rozdiel vo výkonnosti, naplnení a aj v tom, čo je možné individuálne aj spoločne dosiahnuť. Podarilo sa mi nájsť svoje naplnenie a svoj prirodzený prúd.

Ak by si mal menovať niekoľko osobností, ktoré tvoju prácu, postoje i hodnoty a život najviac pozitívne formovali, ktoré by to boli?

Ľudí, ktorí ma inšpirovali, podporili alebo slúžili ako moji mentori je a bolo mnoho. Dielo Dana Millmana, Stevena R. Coveyho, Petra Sengeho a Richarda Barretta výrazne ovplyvnilo moje zmýšľanie a prístup k životu a businessu. Moji mentori a partneri Kim Warren, Roger J. Hamilton a Sandra Epstein, mi otvorili nové obzory a naučili ma ako sa pohybovať v tomto fascinujúcom novo otvorenom svete. Svojou múdrosťou a výnimočným životom ma inšpirovali aj Lynne Twist, Mahatma Gandhi a Sir Nicholas Winton, ktorého som mal tú možnosť nedávno stretnúť osobne. Má 103 rokov a stále mu to veľmi myslí. Okrem toho ma inšpirujú podnikatelia ako Elon Musk, zakladateľ Tesla Motors, Solar City a SpaceX, ktorí využívajú podnikanie ako príležitosť byť prínosom a cestu ako posúvať ľudstva dopredu.

Určite veľa čítaš. Ktorých TOP 5 kníh by si nám i našim čitateľom odporučil?

Je pravdou, že veľmi rád a veľa čítam. Za posledných dvadsať rokov som do svojej knižnice pridal stovky kníh, takže vybrať päť z nich pre mňa nie je vôbec jednoduché. Ak by som mal však doporučiť niekoľko mojich obľúbených tak musím spomenúť Cestu pokojamilovného bojovníka od Dana Millmana, Piata Disciplína od Petra Sengeho, Path of Least Resistance od Roberta Fritza, Budúcnosť peňazí od Bernarda Lietaera a samozrejme Your Life Your Legacy od Rogera Hamiltona, ktorá je zatiaľ k dispozícii len v angličtine, ale verím, že čoskoro aj v češtine alebo slovenčine.

Je skvelé, ako sa ti podarilo objaviť svoju jedinečnosť. My to voláme nájsť v sebe hodnotu a rozvíjať svoj talent. Aké postupy odporúčaš ľuďom, ktorí sa o to zaujímajú ale práve iba začínajú? A ako ďalej pracovať s touto hodnotou, aby človek nezostal nadaný ale nedocenený bez ďalšej možnosti sebarealizácie?

Každý má svoju jedinečnosť, ktorá čaká na objavenie. Verím, že na tejto planéte nie je zbytočného človeka, len musí objaviť svoj dar. Náš talent je naším darom, ale hodnotným sa stáva až keď ho vieme rozpoznať, rozvinúť, ale hlavne efektívne odovzdať druhým. Ako každý dar, máme ho nie pre seba, ale pre druhých. Pracovať so svojím talentom je vedieť rozpoznať svoje silné a slabé stránky a nesnažiť sa robiť všetko sám. To nie je ani príjemné ani efektívne. Je dobré si nájsť niekoho, komu našim talentom môžeme uľahčiť alebo spríjemniť život a prácu - či už sú to kolegovia, partneri alebo zákazníci. Tu vidím základnú podstatu podnikania - v užitočnej službe iným postavenej na využití svojho talentu. Ja využívam ako štartovací krok profil Dynamiky bohatstva, ktorý umožní nielen to, aby sme spoznali náš talent, ale aj to, ako ho môžeme aplikovať v podnikaní, v práci, pri budovaní svojho prirodzeného bohatstva a pri spolupráci s druhými. Mnohí z nás sa snažia kopírovať iných, aby boli úspešní a pritom ich cesta k úspechu spočíva v úplne niekde inde. Keď ju objavia a vydajú sa na ňu všetko ide ľahšie, rýchlejšie a spôsobom, ktorý nám dáva pocit zmyslu a naplnenia. Práca nás tak môže nielen živiť, ale aj rozvíjať a baviť.

Byť šťastný, bohatý či úspešný to sú pojmy, pod ktorými si každý z nás vytvorí iný obrázok v myšlienkach. Čo sa podľa teba skrýva pod často vyslovovanými pojmami akú sú šťastie, úspech, prosperita či bohatstvo?

Po šťastí, bohatstve a úspechu asi naozaj túži každý. A každý ich vníma inak. Problém však nastáva, ak začneme tieto veci hľadať niekde vonku, mimo seba, alebo ich posudzovať podľa toho ako ich zadefinoval niekto iný. Je predsa absurdné dúfať, že budeme šťastní, keď konečne nájdeme ideálnu prácu alebo partnera, prípadne že budeme bohatí, keď budeme mať veľký dom alebo milión eur na účte. Na týchto veciach určite nie je nič zlé. Ale keď na nich staviame, aby sme sa cítili šťastní a bohatí, zistíme, že majú tendenciu zovšednieť a vyprchať, a tým pádom sa dostávame do začarovaného kruhu, v ktorom nikdy nie je dosť a my sa musíme neustále obracať, aby sme neprišli o náš pocit šťastia a bohatstva.

Pre mňa šťastie znamená ceniť si každú chvíľu a byť vďačný za to, čo už mám. To mi je k dispozícii každý deň. Bohatstvo pre mňa nie je koľko mám peňazí, ale to, čo by mi zostalo, ak by som ich všetky stratil. Je to aj o mojej schopnosti zveľaďovať moju hodnotu a vedieť mobilizovať zdroje na hodnotné, inšpiratívne a zmysluplné projekty. Podobne ako to robí už spomínaný Elon Musk. Úspech pociťujem, ak sa mi darí pracovať na niečom, čo ma baví, rozvíja, napĺňa, a na čom mi záleží, a zároveň čo je prínosom pre druhých.

Podnikanie môže slúžiť ako vynikajúci spôsob na vyjadrenie nášho šťastia a rozvíjanie nášho prirodzeného bohatstva navonok tak, aby práca mohla byť zábavou a obživa prínosom. To je možné či už podnikáte sám alebo pracujete vo veľkej nadnárodnej firme. Niekedy si to však vyžaduje celkom zásadnú zmenu myslenia a prístupu.

Z toho čo hovoríš chápeme, že ty sa často stretávaš s veľkými aj malými podnikateľmi, ktorým pomáhaš uvedomovať si dôležité hodnoty v práci aj v živote. Ako veľmi rozdielne sú prístupy neúspešných a úspešných podnikateľov? A na čo sa zameriavaš pri práci s nimi ty?

V mojej praxi som si všimol, že mnoho podnikateľov sa snaží vynikať vo všetkom, šetriť na nesprávnych miestach a celkovo robiť si všetko sami a najlepšie. To vedie mnohokrát k prepracovaniu a vyčerpaniu, k obmedzeným alebo neudržateľným výsledkom a celkovo k pocitu rezignácie, pretože často žonglujú viac ako zvládajú a keď aj dosiahnu to, čo si zaumienili, radosť z úspechu netrvá príliš dlho. Celé podnikanie je pre nich zápas so sebou a s ostatnými a život s nekonečným zoznamom úloh.

Skutočne úspešní podnikatelia si svoj úspech vedia vychutnať a s nadhľadom sa poučiť aj zo svojich neúspechov, pretože im záleží na niečom, čo ďaleko presahuje bežné finančné a statusové merítka úspechu. Poznajú nielen to prečo podnikajú ale aj to, aké prednosti a silné stránky do podnikania prinášajú. Neboja sa postaviť si tím z kompatibilných a schopných ľudí a zdielať svoje poslanie a úspech. Dosahujú tak spoločne často omnoho viac a to z menším úsilím.

Ja sa zameriavam pri mojej práci s podnikateľmi a ich tímami na to, aby objavili skutočný zmysel svojho podnikania, a spoznali a optimálne využívali svoje talenty a hodnotu, ktorú už majú k dispozícii pre čo najlepšiu vzájomnú spoluprácu pri napĺňaní tohto poslania.

Zaujala ma jedna tvoja myšlienka, že je možné dosahovať až trojnásobok toho čo teraz, ale iba s tretinovým úsilím. Ako sa to dá? Aká cesta vedie k týmto zaujímavým výsledkom? Dá sa to aplikovať na ktorékoľvek štádium osobnostného rastu? Vraj keď robíme čokoľvek, čo si vyžaduje veľkú námahu, tak nerobíme správnu vec. Ako je to vlastne?

Je to nielen možné, ale aj bežné. Jeden z mojich klientov, podnikateľ, ktorý pracoval šesť dní v týždni a bol v ustavičnom zhone a strese, po zistení svojho profilu Dynamiky bohatstva a objavení svojho prirodzeného talentu si uvedomil, že nemusí vedieť a robiť všetko. Začal sa sústrediť na predaj, ktorý mu išiel najlepšie a najviac ho bavil. Manažovanie či systémy prenechal druhým. Znovuobjavil tak svoje nadšenie pre prácu, ktorú robil a firma začala prekvitať, aj keď on sám pracoval o viac ako polovicu menej.

Pre niekoho kto začína, možno priestor na také dramatické zlepšenie nie je úplne až taký zrejmý. Hodnota, ktorá vyplýva z jeho talentu a silných stránok skutočne ožije len vtedy, ak ju vie efektívne odovzdať niekomu inému, ktorý ju potom dokáže ďalej zužitkovať, alebo komu ušetrí čas a energiu, aby sa mohol venovať tomu, čo mu ide najlepšie. Tak ako odovzdáva loptu obranca útočníkovi pri futbale, aby vedel streliť gól. Jeden má loptu a druhý pozíciu a schopnosť tú loptu vystreliť do bránky. Tu sa naplno ukazuje potenciál spolupráce a aj to je spoločne dokážeme o mnoho viac ako každý sám - ak sa vieme doplniť a zladiť. A tak dosahujeme viac s menším úsilím a ešte k tomu bez stresu a s radosťou.

Čo má podľa teba v podnikaní skutočnú trvalú hodnotu? Aká stratégia sa javí ako univerzálne použiteľná pre všetkých z nás, ktorí chceme čestne podnikať? Dá sa táto stratégia dostatočne účinne použiť aj v priestore našej krajiny, ktorá je zatiaľ taká, aká je? A dokážu si tento postoj osvojiť aj ľudia, ktorí zo zamestnania prechádzajú do pozície podnikateľa?

Pre mňa podstata podnikanie vyjadruje službu ľudí ľuďom - bez ohľadu, či ich je pár alebo sú to tisícky. Ľudská dimenzia je jadrom podnikania. Všetko ostatné už je len o tom, ako to urobiť čo najefektívnejšie, aby to bolo zrealizovateľné a udržateľné.

Keďže všade sú ľudia, platí to rovnako aj u nás ako vo svete. Na Slovensku trochu asi ešte bojujeme s tým, že podnikanie máme spojené s rôznymi negatívnymi konotáciami, o to je to dôležitejšie sa postaviť za prínosné, zmysluplné podnikanie.

Takýto spôsob podnikania nie je o tom, aby sme sa za niečím naháňali, ale aby sme rozvíjali podnikanie, ktoré nás inšpiruje a ktoré je postavené na niečom, čo má trvalú hodnotu a prínos pre druhých. Pripomína to budovanie a kultivovanie pestrej záhrady namiesto naháňania sa za motýľmi.

Práve táto metafora inšpirovala mňa, aby som začal vnímať podnikanie v novom svetle a našiel odvahu sám sa venovať podnikaniu.

A ak niekto zvažuje začať podnikať, tak táto metafora môže poslúžiť ako návod aj varovanie. Tak ako záhradu aj naše podnikanie je dôležité pestovať postupne a s láskou a inšpiráciou, a nie unáhlene alebo podľa toho čo momentálne “letí.”

V odpovediach používaš špecifický pojem "dynamiky bohatstva". Prosím povedz nám o tom niečo viac. Ako sa táto metóda dá aplikovať pre každodenný život? A v čom vlastne spočíva jej základná filozofia?

Dynamika bohatstva je unikátny prístup a systém, ktorý popisuje ako môžeme podnikať a prirodzene budovať bohatstvo v súlade so samým sebou.

Využíva profilovanie osobnosti, ktoré je postavené na tých istých základoch ako Jungove psychometrické testovanie a podložené poznatkami západnej vedy v oblasti kvantovej fyziky a teória chaosu a princípov východnej filozofie popísaných v známej knihe zmien (I-ťing).

Na rozdiel od iných prístupov založených na profilovaní jednotlivcov je Dynamika bohatstva prakticky naviazaná na aplikáciu vo svete podnikania a podporená prieskumom úspešných podnikateľov a manažérov na svete za posledných stopäťdesiat rokov.

Znalosť profilu Dynamiky bohatstva umožňuje maximálne využiť svoj prirodzený talent a silné stránky v podnikaní, spolupráci a pri budovaní skutočného bohatstva. Dynamika bohatstva je zároveň podnikateľský jazyk, ktorý nám umožní sa naladiť na koncepciu prirodzeného prúdu a poskytuje návod ako môžeme nasledovať konkrétnu podnikateľskú cestu, ktorá nám umožní excelovať.

Tak mi napadá, že v tomto smere ti určite veľmi dobre pomáhajú správne zostavené otázky, na ktoré sa človek pokúša odpovedať. Otázky podnecujú naše myslenie (mindstorming), odpovede ovplyvňujú naše rozhodnutia a rozhodnutia ovplyvňujú naše činy. Vedel by si zostaviť najdôležitejšie otázky, na ktoré by mal podľa teba každý z nás hľadať odpovede? Stále vidím pred sebou mladého človeka, ktorý si želá dosiahnuť vo svojom živote pozitívnu zmenu a chce sa prestať sťažovať na nedostatok príležitostí okolo seba. Aké otázky by si zostavil?

Určite. Kvalita našich otázok má priamy vplyv na kvalitu nášho života. Ja by som doporučil zamerať sa na niekoľko otázok (prvé štyri otázky si môžete položiť každé ráno):

  • Za čo môžem byť vďačný?
  • Na čo som hrdý?
  • Pre čo som nadchnutý?
  • K čomu som odhodlaný?
  • Ak by som mal neobmedzený čas a zdroje, čomu by som venoval svoj život?
  • Ak by som vedel, že určite uspejem, čo by som robil?
  • Ak by som sa nebál odmietnutia, komu by som ponúkol spoluprácu alebo pomoc? Koho by som požiadal o spoluprácu alebo o pomoc?
  • Ako môžem robiť, čo ma baví a zároveň byť za to štedro odmenený?
  • Prečo som tu?
  • Aké dedičstvo chcem za sebou zanechať?

Janko ďakujeme ti za výborné interview a veríme, že tvoje odpovede pomôžu stovkám ľuďom lepšie pracovať so svojim talentom i celým osudom. Ďakujeme, že nám pomáhaš stať sa lepšou verziou samého seba.

Zdroj: Vladozlatos.com

PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD.
Zdroj: www.vladozlatos.com Autori: PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD. a Mgr. Tina Zlatoš Turnerová Autori sa z časových dôvodov nezapájajú do diskusie na iných portáloch. V prípade, že chcete odpoveď na svoj komentár, napíšte ho pod článok na ich webovej stránke, kde majú prehľad o notifikáciách. Staňte sa lepšou verziou samého seba aj pomocou najvýživnejšieho blogu na slovenskom internete.
Prieskum

Top ponuky