PABK: Realitný trh pokračuje v oživovaní

15.07.2016

Cenám nehnuteľností sa v našich témach pravidelne venujeme. Inak tomu nebude ani v týždni 11.-17. júla , nakoľko Eurostat v týchto dňoch zverejnili ich vývoj za prvý kvartál 2016. Nie je žiadnym tajomstvom, že ceny nehnuteľností na Slovensku už zamierili nahor. Po krízovom období bol zlomovým práve minulý rok, kedy stúpli prvýkrát od roku 2008.

Najnovšie štatistiky ukazujú, že aj v tomto roku pokračujú v nastolenom trende. V nasledujúcom texte sa teda bližšie pozrieme na to, ako sa ceny nehnuteľností určených na bývanie zmenili v úvodnom kvartáli tohto roka aj vo vybraných európskych krajinách.

Mesto

Ilustračné foto: Pixabay.com

V eurozóne medziročne vzrástli v prvom kvartáli tohto roka ceny rezidnčných nehnuteľností o 3 %. V celej Európskej únii bol rast mierne výraznejší, a to na úrovni štyroch percent. Slovensko sa v tomto prípade umiestnilo nad európskym priemerom, keď podľa štatistík Eurostatu ceny rezidenčných nehnuteľností vykázali medziročne rast o 5 %. To je však viac než ukázali údaje Národnej banky Slovenska [NBS]. Aj podľa jej výpočtov ceny nehnuteľností na Slovensku v 1. kvartáli 2016 síce medziročne rástli, ale len mierne, o rovné percento. Nesúlad medzi štatistikami Eurostatu a NBS vyplýva z odlišnej metodiky. Hoci medzi týmito údajmi existujú určité rozdiely, trendy vývoja sú podľa výpočtov oboch inštitúcii podobné. V prepočte sú slovenské nehnuteľnosti aj naďalej až o takmer pätinu lacnejšie ako v čase realitného boomu v roku 2008.

Z údajov zverejnených NBS vyplýva, že priemerná cena nehnuteľností bola v prvom tohtoročnom štvrťroku na úrovni 1 238 eur za 1 m2. Najdrahšie nehnuteľnosti boli štandardne v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 1 725 eur za 1 m2, teda až o zhruba dve pätiny vyššou ako bol slovenský priemer. Naopak, najlacnejšie, za 551 eur, sme si meter štvorcový mohli kúpiť v Nitrianskom kraji. Slováci žijúci v prihraničných oblastiach si často zvyknú zaobstarať nehnuteľnosť na druhej strane hraníc. Najmä tí, žijúci v hlavnom meste. Veľakrát sa totiž dostanú do situácie, kedy si za tú istú sumu, ktorú by ich stál byt, môžu dovoliť rodinný dom u našich susedov a v relatívnej blízkosti Slovenska. Aktuálne im však nehrá do karát situácia v susednom Maďarsku, kde ceny bytov a domov v prvom kvartáli 2016 medziročne vzrástli až o vyše 15 %, čo je najvyšší rast spomedzi všetkých krajín únie. Veľmi podobne je na tom aj Rakúsko, ktoré vykázalo druhý najvyšší rast, na úrovni 13,4 %. Drahšie ako v úvode roka  2015 ale boli, spomedzi našich susedov, aj nehnuteľnosti v Českej republike a Poľsku, a to o 4,5 % resp. o 1,0 %. Tempo rastu cien rezidenčných nehnuteľností ale bolo v týchto dvoch susedných krajinách nižšie ako na Slovensku.
Nielen v našom regióne, ale aj naprieč Európou pokračuje realitný trh v oživovaní. Rast cien nehnuteľností určených na bývanie totiž zaznamenalo celkovo až 25 krajín spomedzi 27 členov Európskej únie, za ktoré boli údaje dostupné. Dvojciferný rast však, okrem Maďarska a Rakúska, nastal už len vo Švédsku. Z nepatrného rastu cien nehnuteľností, do 1 %, sa môžu tešiť v Chorvátsku, Slovinsku, ale aj vo Francúzsku a Fínsku. Najväčší dôvod na radosť, v prípade, že uvažujú o kúpe vlastnej nehnuteľnosti, majú Taliani a Cyperčania. Práve Taliansko a Cyprus sú jediné krajiny EÚ, v ktorých ceny rezidenčných nehnuteľností medziročne poklesli, v 1. kvartáli 2016 zhodne o – 1,2 %.   
Aj naďalej platí to, čo doteraz. Rekordne nízke úrokové sadzby na úveroch na bývanie, priaznivý vývoj v našej ekonomike, klesajúca nezamestnanosť či rastúce mzdy zamestnancov. To sú hlavné faktory, ktoré budú ovplyvňovať situáciu na našom realitnom trhu aj v nadchádzajúcom období. Preto predpokladáme, že ceny nehnuteľností budú ďalej mieriť nahor. Extrémne zvyšovanie cien nehnuteľností však neočakávame. Napriek zlepšujúcej sa situácii na trhu práce je totiž miera nezamestnanosti u nás stále pomerne vysoká, čo bude aj naďalej brzdiť rast cien bytov a domov. Vývoj sa ale samozrejme bude líšiť aj v závislosti od jednotlivých regiónov.

autor: Dominika Ondrová, analytička Poštovej banky

Podobné články

 1. Analýza CBRE: Slovenské nehnuteľnosti aj naďalej lákajú investorov
 2. Analýza CBRE: Slovenské nehnuteľnosti aj naďalej lákajú investorov
 3. CBRE: Do komerčných nehnuteľností v SR sa investovalo 664 miliónov eur
 4. CBRE: Do komerčných nehnuteľností v SR sa investovalo 664 miliónov eur
 5. CBRE: Industriálny trh na Slovensku je stabilný, silný dopyt vytváral hlavne výr
 6. CBRE: Industriálny trh na Slovensku je stabilný
 7. CBRE: Nájmy v priemyselných a logistických nehnuteľnostiach v SR vzrástli o 13%
 8. CBRE: Nájmy v priemyselných a logistických nehnuteľnostiach v SR vzrástli o 13%
 9. CBRE: Až 84 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 10. CBRE: Až 84 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 11. Analýza CBRE: Slovensko minulý rok dominovalo v objeme investícií do nehnuteľnos
 12. Analýza CBRE: Slovensko minulý rok dominovalo v objeme investícií do realít
 13. Nehnuteľnosti: Hrozí prasknutie bubliny?
 14. Nehnuteľnosti: Hrozí prasknutie bubliny?
 15. CBRE: Trh komerčných realít v SR prekoná hranicu 1 mld. €
 16. CBRE: Trh komerčných realít v SR prekoná hranicu 1 mld. €
 17. Prieskum CBRE: Kancelárie sa menia, počet flexibilných priestorov stúpa
 18. Prieskum CBRE: Kancelárie sa menia, počet flexibilných priestorov stúpa
 19. CBRE: Ekonomika a trh s komerčnými nehnuteľnosťami sa zotavujú
 20. CBRE: Ekonomika a trh s komerčnými nehnuteľnosťami sa zotavujú
 21. Poštová banka: Ceny na slovenskom realitnom trhu
 22. CENY NA NAŠOM REALITNOM TRHU
 23. CBRE: Objem investícií do európskych nehnuteľností
 24. Objem investícií do európskych nehnuteľností
 25. BENCONT: Ceny bytov v Bratislave neovplyvnilo ani dočasné zastavenie dopytu
 26. BENCONT: Ceny bytov v Bratislave neovplyvnilo ani dočasné zastavenie dopytu
 27. Priemyselné a rezidenčné nehnuteľnosti sú najstabilnejší zdroj príjmu
 28. Priemyselné a rezidenčné nehnuteľnosti sú najstabilnejší zdroj príjmu
 29. OVB: Ceny bytov tak skoro neklesnú
 30. Ceny bytov tak skoro neklesnú
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky