Práca a život na začiatku 21. storočia

21.03.2013

Obrovský trh, ktorého ekonomické dno je možné len sotva zmerať, nám všetkým otvára nekonečné množstvo príležitostí, ako si privyrobiť, byť zamestnaný, alebo sám na vlastnú päsť pracovať v tomto slobodnom a nekonečnom trhu práce. Na to, aby ste boli pripravení na nové príležitosti, potrebujete uplatňovať stále nové zručnosti a vedomosti. To platí nie len pre pracovný život, ale aj ten osobný (zdravie, hobby, rodina).

Odhryznite si z veľkého koláča koľko len chcete

Váš pocit šťastia je bohužiaľ do istej miery limitovaný objemom peňazí, ktoré ste schopní zarobiť pre seba a potreby svojej rodiny. Priestor pre zárobok je obrovský a z trhového koláča má každý z nás rovnakú šancu ukrojiť pre seba najviac. Aký veľký bude tento koláč, závisí od vašich schopností, vedomostí a zručností, ktoré dokážete pri svojej práci uplatniť.

Boring JobHovorí sa, že vôbec nie je núdza o peniaze alebo kvalitné zamestnania. Núdza je len v zručnostiach a vedomostiach ľudí, ktorí sa špecializujú na nejakú činnosť. Je to ako so spotrebou tovarov. Ak ich expirácia vyprší, sú po záruke a nikto ich nepotrebuje. Nedovoľte, aby sa toto stalo aj vám. Preto je vhodné položiť si sériu otázok, ktoré Vám pomôžu určiť Vaše ďalšie životné kroky tým správnym smerom. Položte si otázky ako:

  •     Prečo vlastne pracujem?
  •     Čo pre mňa práca znamená?
  •     V čom môžem byť najlepší /-ia na svete?
  •     Čo ma najviac nadchýňa?
  •     Aké ekonomické výsledky ma dokážu posunúť vpred?

Samozrejme, najčastejším dôvodom, prečo človek pracuje, sú peniaze. Priemerný človek vo svojej práci strávi okolo 50 a viac rokov života. Je to ohromné číslo, prostredníctvom ktorého si môžete vypočítať aj hodnotu svojho života.

Viete aká je vaša skutočná hodnota pre tento svet?

Váš život je vymeraný časom, ktorého máte len toľko, koľko Vám bolo vopred dané. Za 50 rokov práce, s denným priemerom 8 hodín a priemerným počtom odpracovaných dní 250 za rok, takto odpracujete až 12 500 dní. Ak by sme toto číslo preložili na hodiny, asi až 100 000 hodín strávite nad niečím, čo vás buď oslobodzuje, napĺňa nadšením a šťastím, alebo neskutočne obťažuje, zotročuje a privádza "do hrobu". Doslova.

  •     Do ktorej skupiny chcete patriť Vy?
  •     Ako chcete zlepšiť svoj život, tento svet a životy alebo prácu iných ľudí?
  •     Čo hodnotné chcete za toto obdobie svojho pracovného života vyprodukovať?

Nepochybujeme o tom, že aj Vy chcete patriť do skupiny ľudí, ktorí svoju prácu vnímajú ako svoju najlepšiu voľbu vzhľadom na vlastné schopnosti, talent a životné hodnoty. Vedomosti a zručnosti sú produktom vášho vzdelávania v danej oblasti, a tie si chcete rozvíjať sami (dobrovoľne), nakoľko túžite po tom, aby ste v tom, čo robíte, boli najlepší.

Ako sa meria Vaša hodnota

Všetko to, čo dnes máme, je výsledkom myslenia a činov z neho vychádzajúcich. Našim najväčším majetkom je fyzický a mentálny kapitál. Je to niečo ako osobný kredit, ktorý vo svete práce predávame za peniaze. Čím je náš kredit vyšší, tým viac hodnoty dokážeme vložiť do práce, a tým viac za túto prácu dostaneme zaplatené. To, ako veľmi budeme v živote prosperovať, rozhodujú najmä tieto štyri základné faktory:

  1.     druh práce (činov), ktorú vykonávame
  2.     ako dobre svoju prácu vykonávame
  3.     ako ťažko je možné za nás nájsť náhradu
  4.     aký je náš zdravotný i kondičný stav, resp. aké množstvo životnej energie máme k dispozícii na všetko to, čo chceme v živote stihnúť

Aj na základe tejto informácie sa môžete už dnes rozhodnúť, ako strávite váš pracovný i osobný čas, ktorý vám ostáva do konca života. Nikto z nás nechce mať bezmocný pocit, že v živote niečo premeškal len preto, že mu to jeho zdravotný a kondičný stav, vedomosti, schopnosti a iné okolnosti neumožňujú. Rozmer vašej osobnosti a schopnosť šíriť svoje myšlienky i genialitu, je obmedzený aj na túto skutočnosť.

Konečným cieľom každého človeka, je túžba byť šťastný - ako na to?

Žijeme v dobe, kde je dostatok a hojnosť všetkého (aj peňazí) pre tých, ktorí naozaj niečo chcú a sú ochotní zaplatiť cenu námahy, ktorá s tým súvisí. Ak chcete dosiahnuť svoje šťastie, existujú na to len dve pravidlá:

  1.     Zistiť čo presne v živote chcete
  2.     Rozhodnúť sa, že zaplatíte cenu, ktorá z dosiahnutia toho, čo chcete, súvisí

Áno, so šťastím súvisí aj pocit bezpečia, ktorý plynie predovšetkým z bohatstva. To je najzákladnejší dôvod, prečo každý chce mať dostatok peňazí, hoci samotné šťastie či pocit úspechu nespôsobujú. Na svete je množstvo peňazí dostupných aj pre vás a nie je potrebné, aby ste sa uskromňovali. Môžete mať toľko peňazí, koľko len potrebujete. Váš postoj k peniazom rozhoduje, či sa stanete bohatým alebo nie. Bohatstvo nie je nič iné, ako výsledok nahromadenej práce s pridanou hodnotou. Ide o pridanú hodnotu vedomostí, schopností, nápadov i zručností a ich zameranie na zlepšenie života alebo práce niekoho iného.

Vaša vonkajšia životná úroveň bude odrazom hodnôt, ktorými ste vnútorne pripravení prispieť

Všetko na svete sa deje z nejakého dôvodu, či si to uvedomujeme, alebo nie. Pre akýkoľvek dôsledok existuje príčina. A to platí aj o bohatstve. Každý čin tvorí nejaký efekt, či sa nám to páči alebo nie. Prosperita, zdravie a bohatstvo sú priame alebo nepriame výsledky špecifických činov. To znamená, že ak máte jasno, ktoré činy vytvárajú takýto výsledok, tak pravdepodobne to môžete aj dokázať. Môžete študovať, ako to robili mnohí ľudia pred vami a dosiahnuť podobný výsledok.

Vaše myšlienky tvoria váš vonkajší svet

Vaše myšlienky sú veľmi kreatívne a majú ohromnú silu. Váš celý svet si tvoríte podľa spôsobu vášho myslenia. Ak zmeníte vaše myslenie, môžete zmeniť celý váš život. Niekedy aj v sekunde. Stávate sa tým na čo myslíte po väčšinu svojho času. Po celý zvyšok života, kvalita a množstvo našich vedomostí a schopnosť odovzdávať tieto vedomosti určuje hodnotu toho, čo robíme, množstvo peňazí, ktoré zarábame a celkovú kvalitu nášho života. Veď napokon z ľudských myšlienok sa na svete vyťažilo viac zlata, než sa kedy vydolovalo zo zeme.

Vydolujte preto zo svojich myšlienok skvelý osobný i pracovný život pre seba i svoju rodinu. A popri tom nezabúdajte aj na zdravie, pretože hoci zdravie nie je všetko, bez zdravia je všetko ničím. Veď kto by vám ráno nalieval plný pohár energie, ak by ste sa o seba vôbec nestarali?

Pôvodný zdroj: link, Foto: Dreamstime.com

PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD.
Zdroj: www.vladozlatos.com Autori: PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD. a Mgr. Tina Zlatoš Turnerová Autori sa z časových dôvodov nezapájajú do diskusie na iných portáloch. V prípade, že chcete odpoveď na svoj komentár, napíšte ho pod článok na ich webovej stránke, kde majú prehľad o notifikáciách. Staňte sa lepšou verziou samého seba aj pomocou najvýživnejšieho blogu na slovenskom internete.
Prieskum

Top ponuky