Týždeň zelených budov priniesol dôkazy namiesto sľubov

13.10.2020

Rastúce prejavy klimatických zmien vyvolávajú v spoločnosti neustále silnejúci dopyt po riešeniach, ktoré menia zaužívané spôsoby života a dokážu znižovať negatívny vplyv na životné prostredie. Občiansky aktivizmus a návrhy expertov musia mať oporu aj v systémových zmenách a legislatívnych opatreniach. Nevyhnutná je medziodborová spolupráca a investícia do inovácií. Dôkazy o tom, že riešenia existujú, predložil aj Týždeň zelených budov 2020, zameraný na oblasť zdravého, dostupného a udržateľného bývania a výstavby.  

Segment stavebníctva, zodpovedný za 39% produkcie emisií CO2, vystupuje pri riešení klimatických zmien ako kľúčový hráč. Disponuje totiž zároveň prostriedkami na zmierovanie týchto dopadov a znižovanie uhlíkovej stopy. „Musíme sa zamerať na výstavbu, ktorá reflektuje spoločenské požiadavky environmentálnej zodpovednosti a udržateľnosti. Takáto zelená výstavba zároveň znamená zdravšie bývanie i zdravšie pracovné prostredie, ktorého potrebu pandémia koronavírusu ešte viac podčiarkuje,“ hovorí Hana Ovesná, výkonná riaditeľka Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC). „Pre jubilejný 10. ročník Týždňa zelených budov sme zvolili heslo #RiešimKlimatickúZmenu. Chceli sme zdôrazniť nevyhnutnosť zapojenia každého jednotlivca, každej firmy a inštitúcie do spoločného úsilia.“

Zelené bývanie

Podľa World Health Organization (WHO) trávia ľudia v priemere až 90% vo vnútorných priestoroch – bytoch, kanceláriách, školách, obchodoch, kultúrnych inštitúciách, či zdravotníckych zariadeniach. Prostredie v budovách a okolo nich má obrovský vplyv na zdravie, pohodu ľudí a životné prostredie. Odborníci sa zhodujú, že je nevyhnutné prijímať opatrenia na skvalitňovanie týchto priestorov. Všetky zásahy zároveň predstavujú vplyv na životné prostredie – preto je tak dôležité zvyšovať nároky na energetickú nenáročnosť, na znižovanie uhlíkovej stopy, na inovatívne zelené a SMART riešenia. „Dôležitá je kombinácia legislatívnych štandardov a zvýhodňovania takýchto riešení, napríklad formou zeleného financovania,“ dopĺňa Hana Ovesná a upozorňuje na pripravovanú zmenu v legislatíve, kedy bude od 1.1.2021 povinná energetická trieda A0 – tak pri nových výstavbách, ako aj pri renováciách.

Slovenská rada pre zelené budovy, spolu s ďalšími 16 organizáciami pôsobiacich v 13 krajinách tvoria konzorcium, ktoré sa snaží prostredníctvom projektu SMARTER, vychádzajúci z 12 princípov Zelených budov, robiť nielen osvetu, ale aj reálne prispieť k zmene preferencií občanov pri kúpe nehnuteľnosti, ktoré následne ovplyvnia stavebníkov a developerov. Kľúčové je aj zapojenie bánk a dodávateľov riešení. 

Budova

Ilustračné foto: Pixabay.com

Hana Ovesná spolu so zástupcom Rumunskej rady pre zelené budovy, Danielom Butucelom, predstavili 4 presadzované opatrenia:

  • Implementácia „Green Home and Green Mortgage“ programu prostredníctvom jednoduchej certifikácie bývania.
  • Vytvorenie štandardu pre zatraktívnenie „zelených“ energeticky efektívnych investícií prostredníctvom „Green Homes Investments Platform“
  • Zlepšenie podmienok financovania
  • Podpora pre výstavbu a renováciu pre znevýhodnené skupiny, ktorá prispeje k znižovaniu energetickej chudoby.

Ku kvalite  a aspektom kvalitného bývania sa vyjadril Tomáš Guniš, architektonický špecialista v spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., ktorá sa zároveň stala generálnym partnerom Týždňa zelených budov 2020: „Celkové prostredie v budovách a okolo nich má obrovský vplyv na zdravie, pohodu a životné prostredie. Prinášame dôkaz namiesto sľubov. V Saint-Gobain meriame komfort a kvantifikujeme ho. Komfort tepelný, akustický, svetelný, kvalita vnútorného vzduchu, to všetko je premietnuté do štúdie a nehnuteľnosť získa príslušný certifikát, ktorý spĺňa parametre ideálneho bývania Multi Comfort.“ Príklady takéhoto zeleného bývania uviedol vizualizáciami reálnych projektov bytových a rodinných domov z viacerých krajín.

Víziou spoločnosti LIKO-S, hlavného partnera podujatia, je v čo najväčšom meradle priniesť zeleň do bývania. Zelené stavanie je jedným z najúčinnejších riešení na dosiahnutie tepelnej stabilizácie budov, zvýšenie retencie vody, a celkové zvýšenie kvality bývania: „Budujeme „domy ako stromy“, aby sme prírode vrátili, to čo sme jej zobrali.“

Praktickému prístupu pri naplňovaní konceptu celoživotnej uhlíkovej neutralite sa venoval Ondrej Boreš, zo spoločnosti VELUX , ktorá  prijala záväzok „zavádzať priekopnícke opatrenia na ochranu klímy a prírody: zachytiť našu historickú uhlíkovú stopu, znížiť našu budúcu uhlíkovú stopu a ukázať ako je možné stavať udržateľným spôsobom.“

„Boj proti klimatickým zmenám je témou dňa. Potvrdila to nedávno aj prezidentka Európskej komisie p. Ursula von der Leyenová pri príležitosti jej prvého hodnotenia stavu EÚ na pôde európskeho parlamentu. Explicitne spomenula aj dôležité projekty, akými sú  European Green Deal, Renovation Wave a tiež nové ciele v oblasti znižovania emisií CO2. Plne sa stotožňujem s týmito cieľmi,“ uviedol Tomáš Sepp zo spoločnosti Baumit Slovensko, ktorá vníma „green policy“ ako jeden z pilierov firemnej kultúry. „Z perspektívy spoločnosti Baumit hrá v tejto súvislosti významnú úlohu práve zatepľovanie budov, ktoré je jednou z našich priorít. Okrem napomáhaniu splnenia ambicióznych cieľov pri znižovaní emisií CO2 je aj významným generátorom pracovných príležitostí, čo môže mať pozitívny dopad na naštartovanie lokálnych ekonomík po recesii spôsobenej prebiehajúcou pandémiou koronavírusu.“

Týždeň zelených budov bol zavŕšený medzinárodnou odbornou konferenciou Udržateľnosť v architektúre a vo výstavbe, v spolupráci s vydavateľstvom Eurostav.

Celé podujatie sa uskutočnilo vďaka podpore generálneho partnera Týždňa zelených budov, spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, a hlavných partnerov spoločností Baumit, LIKO-S, Padus Allestimenti a VELUX SLOVENSKO.

Zdroj: SKGBC

Podobné články

  1. Bude nám stačiť 6 rokov na zníženie emisií na polovicu?
  2. Bude nám stačiť 6 rokov na zníženie emisií na polovicu?
  3. Uhlíková stopa budov dokáže výrazne ovplyvniť boj s klimatickou krízou
  4. Uhlíková stopa budov dokáže výrazne ovplyvniť boj s klimatickou krízou
  5. Chladenie a vetranie zabezpečuje aj kvalitu vnútorného prostredia
  6. Chladenie a vetranie zabezpečuje aj kvalitu vnútorného prostredia
  7. Bez energeticky udržateľných budov
  8. SKGBC: Energeticky udržateľné budovy súčasťou klimatickej politiky
  9. SMART riešenia pre budovy súčasnosti
  10. SMART riešenia pre budovy súčasnosti
  11. 10. ročník Týždňa zelených budov vyzýva k riešeniu klimatickej zmeny
  12. 10. ročník Týždňa zelených budov vyzýva k riešeniu klimatickej zmeny
  13. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  14. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  15. Sme pripravení na prísnejšie normy na energetickú hospodárnosť budov?
  16. Sme pripravení na prísnejšie normy na energetickú hospodárnosť budov?
  17. Dopady štátnych opatrení na
  18. SKGBC: Dopady štátnych opatrení na subjekty v stavebnom sektore
  19. Hospodárenie s vodou je dnes
  20. SKGBC: Ako hospodáriť s vodou v budovách?
  21. Oslávme Deň Zeme v zdravých budovách
  22. Oslávme Deň Zeme v zdravých budovách
  23. Zdravé budovy: správne osvetlenie, ventilácia a akustika
  24. Správne osvetlenie, ventilácia a akustika
  25. Potenciál budov v znižovaní emisií uhlíka je veľký
  26. Potenciál budov v znižovaní emisií uhlíka je veľký
  27. Projekt vzorovej obnovy školskej budovy
  28. Projekt vzorovej obnovy školskej budovy
  29. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj
  30. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj krajiny
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky