Ako vyzerali kancelárie kedysi a dnes

02.03.2015

Bez čoho by ste sa dnes v kancelárii nezaobišli? Čo má podľa súčasných meradiel spĺňať a rešpektovať nová kancelária? Ako sa pracovalo kedysi a kam sme sa za tie roky posunuli? Pozývame vás na výlet svetom kancelárií.

Kancelárie kedysi

Viete si predstaviť kanceláriu, kde sú iba knihy, fascikle, kalamáre s atramentom postavené na masívnom stole? Stačí si pozrieť pracovne, v ktorých pôsobili najväčšie mozgy modernej histórie, napr. Albert Einstein, Winston  Churchill alebo Nikola Tesla. Vtedajším kanceláriám dominovali obrovské knižnice siahajúce od podlahy až po strop s knihami v koženej väzbe, ktoré stáli v policiach úhľadne ako vojaci. Ťažké závesy, hrubé koberce dopĺňa nábytok dnes síce pôsobiaci luxusne a retro, no často nepohodlný a „vysedený“. V úradoch, ktoré miesto prideľovali často bez možnosti výberu to boli doslova „lavóry“ vysedené predchodcami. . Na stole poblikávala klasická lampička s tienidlom v tvare obráteného korýtka, občas drevené zakladače a nad kozubom hodiny s kyvadlom. Kožené sedačky boli nasmerované ku klasickej tabuli, na ktorú sa písalo kriedou a každé zotretie znamenalo novú vrstvu kriedového prachu na celom interiéri.  O čosi neskôr pribudli na dubové stoly písacie stroje, telegraf  a ďalekopis, či pevná linka. Papierovú komunikáciu a analogické vytláčali elektrické novinky.

Telephone

ilustračné foto: Dreamstime.com

V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch sa ráz kancelárií zmenil s príchodom mikropočítačov. Produkty IBM a garážovej firmy Apple, či softvér Microsoftu stáli za masovým rozšírením počítačov do všetkých typov podnikania. Stoly zoštíhlili, nahradili ich ľahšie materiály, svieže a svetlé farby. Stále však CRT monitory vyžadovali veľké množstvo priestoru a káble neforemne viseli kade-tade, plazili sa popri stenách a zamestnanci o ne zakopávali v uličkách medzi stolmi. Knižnice stále pretrvali, ale už na prvý pohľad boli pestrejšie. Farbami hýrili publikácie v hrubej väzbe a tenkej väzbe. Každý elektronický prístroj mal sotva jednu funkciu a v kancelárii blokoval vyhradené miesto (najčastejšie blízko k zásuvke), ako exponát v múzeu. Kanceláriám s desiatkami miest vo viac-menej oddelených kójami (open space) vládli elektrický písací stroj, fax, tlačiareň, kopírka (vžilo sa synonymum xerox). V takýchto podmienkach „makali“ Jeff Bezos (Amazon), ale aj makléri z Wall Street v slávnom rovnomennom filme.

Kancelárie dnes

Feng šui, prírodné prvky, drevo, voda, zeleň v kancelárii. Všetko musí byť „green“ a energeticky efektívne. Recyklujeme a šetríme. Spájame sa s prírodou. Používame úsporné technológie, viac využívame denné svetlo, ekologické vychytávky a zlepšováky. Káblov je pomenej, prenosné zariadenia all-in-one ani viac ako jeden napájací nepotrebujú. Notebooky, tablety a iné prenosné zariadenia vydržia aj bez káblu a musia mať certifikáciu úspornosti. Do popredia záujmu a v hľadáčiku firiem sú kancelárie, ktoré nesú certifikáty BREEAM a LEED.

„Trendom v zariaďovaní súčasných kancelárskych priestorov je nadčasovosť a hravosť, ktorá musí ísť ruka v ruke s ergonómiou. Zamestnanec, ktorý sa v práci cíti dobre, odvádza aj lepší pracovný výkon, tým pádom prináša firme aj vyššie zisky. Mám kamaráta, ktorý pracuje pre spoločnosť Google. Povedané bez preháňania, práca je jeho druhým domovom. V pracovnej dobe si môže zahrať stolný futbal, zájsť si do firemnej kaviarne, alebo si medzi pracovnými stretnutiami oddýchnuť v hojdacej sieti. Priateľský dizajn v kanceláriách so sebou samozrejme neprináša len záhaľku, ba naopak. Zamestnanci pracujúci v príjemnom firemnom prostredí sú voči firme lojálni a nie je im proti srsti zostávať s kolegami v práci dlho nadčas. Je dokázané, že ľudia, ktorí sú obklopení kreatívnym prostredím, prinášajú firme ďalšie kreatívne nápady,“ hovorí Hedvika Novotná, interiérový dizajnér, NOVOdesign.

Kancelárie tzv. slobodných firiem, ale nielen ich, teda dnes vyzerajú skôr ako detské kútiky – farebné steny, avantgardné umelecké diela, šialené nástenky, hojdacie siete, šmykľavky, kuchynky s kávou, čajom a zákuskami zdarma. O viacerých sme ste si mohli prečítaj aj na portáli Kancelarie.sk, napríklad Google, Pixel Federation alebo ZUNO Bank. Spoločné priestory dotvárajú sedacie vaky, šípky, biliard, stolný tenis či videohry. Niektoré firmy idú ešte ďalej a v rámci kancelárskej budovy ponúkajú svojim zamestnancom materskú škôlku, lezeckú stenu, saunu a fitnescentrum. Alebo terasu s ležadlami a grilom. Štandardom sú tzv. silent rooms, teda miestnosti na nerušené.

Notebook

ilustračné foto: pixabay.com

Firmy sa snažia byť jedinečné nielen pre svojich zamestnancov, ale aj pre klientov a návštevníkov. Napokon kancelária, ktorej dizajn, dekorácie a nábytok zodpovedajú zameraniu a výrobnému programu firmy, je lákadlom pre novinárov. Vybrať si atraktívne priestory tak nepriamo znamená i upriamiť pozornosť médií na firmu a značku.

Pokračovanie tu

Zdroj: Kancelarie.sk

Juraj Púchlo, Kancelarie.sk
Komerčné nehnuteľnosti na jednom mieste
Prieskum

Top ponuky