Certifikácia LEED - Inovácie a dizajn

22.07.2013

V poslednej časti seriálu o zelených budovách sa dozviete viac o prínose inovácií a dizajnu v projekte, ako aj dôležitej úlohe konzultanta v hodnotiacom procese certifikátu LEED. Vďaka synergickému efektu zo spolupráce developera, architekta, profesistov a konzultanta projekt zelenej budovy získava maximum efektívnych riešení na zníženie prevádzkových nákladov a zvýšenie kvality vnútorného prostredia.Tým sa budova stáva atraktívnejšia na prenájom alebo budúci predaj inštitucionálnym investorom.

Hodnotiaci systém pre získanie certifikátu LEED, ktorý patrí k najrozšírenejším certifikačným systémom na svete, sa zaoberá opatreniami a požiadavkami na zelenú budovu v šiestich kategóriách.V poslednej kategórii systému sa hodnotia výnimočne kvalitné vlastnosti, ktoré sú nad rámec požiadaviek a kritérií v predchádzajúcich kategóriách. Ide napríklad o inovácie dizajnu alebo využitie akreditovaného odborníka na systém LEED.V šiestej kategórii Inovácie a dizajn môže projekt za každú dosiahnutú inováciu získať jeden bod a celkovo maximálne 5 bodov. Prínosy inovatívnej aktivity sa pritom posudzujú individuálne. Inovácie v projekte však musia byť nadrámec požiadaviek, ktoré vyžaduje systém LEED. Projekt môže získať špeciálne body tiež v prípade, že budova rieši environmentálne výzvy, ktoré sa vzťahujú na daný región.

Zuno BankSpolupráca s konzultantom prináša synergický efekt

V rámci šiestej kategórie projekt môže získať jeden bod, ak do projektu zapojí akreditovaného konzultanta pre LEED. Jeho prínos však nie je len v získaní bodu, ale ponúka výhody efektívnej synergie zo spolupráce developera, architekta a konzultanta. Pre dosiahnutie najefektívnejších riešení by mal developer začať spolupracovať s akreditovaným odborníkom pre LEED už pri výbere pozemku. V ďalšej fáze sa pridajú aj špecialisti, napr. na technické zariadenia budov, pričom by mala nastať integrácia a spolupráca medzi všetkými odborníkmi. K certifikácii budovy je však možné pristúpiť v ľubovoľnej fáze projektovania či výstavby.

Úloha konzultantav procese certifikácie

Akreditovaný konzultant nielen radí, aké opatrenia treba navrhnúť na získanie čo najväčšieho počtu bodov. Úlohou konzultanta je aj koordinovať spoluprácu jednotlivých špecialistov zapojených do projektu. V rámci systému LEED sa preto vytvára projekčná komisia. Konzultant vysvetlí princíp získavania bodov a spolu s odborníkmi potom spolupracujú pri hľadaní optimálnych riešení. Výsledkom je projekt zelenej budovy, ktorá v porovnaní s bežnými budovami prináša nielen možnosť vyššieho mesačného nájmu, ale aj vyššiu obsadenosť, dlhšie nájomné zmluvy, dlhodobo nízke prevádzkové náklady, lepší mix nájomcov a dlhšiu životnosť. Tieto vlastnosti robia budovu atraktívnejšou aj pre budúcu kúpu inštitucionálnymi investormi. Zelená budova zároveň znamená zdravšie vnútorné prostredie budovy, ktoré znižuje chorobnosť a podporuje pracovný výkon zamestnancov.

Užívateľský manuál

Žiadaný efekt a splnenie očakávaní, ktoré zelené budovy sľubujú, závisí aj od vhodného používania moderných technológií, ktoré sú ich neodmysliteľnou súčasťou. Pred užívaním budovy sa jej nájomníci a ich zamestnanci musia oboznámiť s pravidlami používania. Kľúč k reálnym úsporám totiž majú v rukách práve jej užívatelia, a to v rozumnom správaní sa, napr. pri vetraní oknom vypnúť klimatizáciu alebo vykurovanie. Pre efektívne využívanie budovy má projekt vypracovaný užívateľský manuál.

Ilustračné foto: ZUNO Bank

Martin Malovec
**odborník akreditovaný pre LEED certifikáciu** Martin Malovec pôsobí už viac ako päť rokov v oblasti ohodnocovania nehnuteľností z rôznych segmentov v medzinárodnej realitno-konzultačnej spoločnosti Colliers International. Od roku 2009 je akreditovaným odborníkom pre LEED certifikáciu a poskytuje poradenstvo v oblasti návrhu, výstavby a prevádzky zelených budov s LEED certifikátom.

Podobné články

  1. 10 predikcií pre Slovensko 2024 od Colliers
  2. 10 predikcií pre Slovensko 2024 od Colliers
  3. Globálny investičný výhľad na rok 2024
  4. Globálny investičný výhľad na rok 2024
  5. Technológia môže oživiť fond starnúcich kancelárskych budov
  6. Technológia môže oživiť fond starnúcich kancelárskych budov
  7. Colliers: Investičná scéna CEE 1. polrok 2023
  8. Colliers: Investičná scéna CEE 1. polrok 2023
  9. SERVIER: Ako naplno využiť potenciál kancelárskych priestorov
  10. SERVIER: Ako naplno využiť potenciál kancelárskych priestorov
  11. Colliers: Objem investícií v CEE v roku 2022
  12. Colliers: Objem investícií v CEE v roku 2022 medziročne
  13. Colliers: Európske trhy s nehnuteľnosťami v roku 2022
  14. Colliers: Európske trhy s nehnuteľnosťami v roku 2022
  15. Colliers: V 1. polovici 2022 dominovali investície do kancelárskych priestorov
  16. Colliers: V 1. polovici 2022 dominovali investície do kancelárskych priestorov
  17. Colliers: Štruktúra spotreby energie v krajinách CEE-6
  18. Colliers: Štruktúra spotreby energie v krajinách CEE-6
  19. Colliers: Investičná scéna CEE 1. polrok 2022
  20. Colliers: Investičná scéna CEE 1. polrok 2022
  21. Colliers: Stúpa dopyt po SBU a LML. Súvisí to s e-commerce
  22. Colliers: Stúpa dopyt po SBU a LML. Súvisí to s e-commerce
  23. Celoročné objemy investícií v CEE v roku 2021 medziročne vzrástli o 6 %
  24. Celoročné objemy investícií v CEE v roku 2021 medziročne vzrástli o 6 %
  25. Novinky v daňovej optimalizácii v oblasti inovácií firmy zatiaľ nevyužívajú
  26. Novinky v daňovej optimalizácii v oblasti inovácií firmy zatiaľ nevyužívajú
  27. Colliers: Objem investícií do nehnuteľností v CEE
  28. Colliers: Objem investícií do nehnuteľností v CEE
  29. Varšava a Praha v 1.Q 2021: Oživenie dopytu po kanceláriách
  30. Varšava a Praha v 1.Q 2021: Oživenie dopytu po kanceláriách
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky