Knight Frank: Polovica veľkých firem chce znižovať plochy kancelárií

26.07.2023

Zhruba polovica veľkých nadnárodných spoločností plánuje v najbližších troch rokoch obmedziť svoje kancelárske priestory. Firmy sa tak prispôsobujú rozšírenejšej práci z domova, ktorú začali zavádzať v čase pandémie choroby covid-19. Informuje o tom denník Financial Times (FT), ktorý sa odvoláva na prieskum spoločnosti Knight Frank.  

Prieskumu sa zúčastnilo 350 spoločností z rôznych odborov po celom svete, ktoré majú dohromady viac ako desať miliónov zamestnancov. Najväčší počet firiem uvádzal, že zníži rozlohu kancelárií o desať až 20 percent.

„Lepší, ale menší priestor, je pravdepodobne slogan veľkých organizácií,“ uviedol odborník na komerčné reality z Knight Frank Lee Elliott. „Pre realitné trhy to nie je smrtiaca rana, pretože to, čo teraz vidíte, je nedostatok ponuky, a teda rast nájomného pri najlepších budovách,“ dodal.

websubs / Pixabay.com

Ilustračné foto: websubs / Pixabay.com 

Predpoklad, že veľké firmy budú znižovať rozlohu kancelárskych priestorov, však vyvoláva obavy o budúcnosť starších budov a neobľúbených miest, pretože trh s komerčnými realitami sa musí vysporiadať s bolestivým poklesom spôsobeným vyššími úrokovými sadzbami. Takmer polovica opýtaných firiem tiež plánuje zmeniť v najbližších troch rokoch svoje sídlo. Väčšina menších firiem sa naopak chystá svoje kancelárske priestory rozširovať.

Elliott dodal, že v uplynulých troch rokoch mnoho spoločností pozastavilo rozhodnutie o využití nehnuteľností, aby zhodnotili pracovné návyky po pandémii. Veľa ich tiež musí čakať na ukončenie zmlúv o prenájme, než prijme ďalšie rozhodnutie.

Podniky majú rôzny prístup k práci z domu. Zhruba tretina spoločností v prieskume sa rozhodla, že zamestnanci musia úplne alebo prevažne pracovať z kancelárie. Väčšina z nich, konkrétne 56 percent, zvolila hybridný model, teda čiastočne z domova, a zhruba desať percent sa rozhodlo pre prácu prevažne z domova.

Štúdia realitnej spoločnosti Savills predpovedá, že americké mestá ako San Francisco a Washington budú mať v budúcom desaťročí prebytok kancelárskych priestorov. Ázijský trh bude zrejme napätejší, zatiaľ čo Európa bude niekde medzi.

„Nie je to len o tom, že sa kancelárie vyprázdňujú kvôli tomu, že v niektorých mestách sa po pandémii vrátilo do práce menej ľudí,“ uviedla výskumníčka firmy Savills Kelcie Sellersová. „Je to o tom, ako sa dlhodobé ekonomické, demografické a vývojové trendy vzájomne ovplyvňujú s pracovnými vzorcami,“ dodala.

Zdroj: ČTK, Polovina velkých firem chce snižovat plochy kanceláří | eLogistika.info

Prieskum

Top ponuky