Pod lupou: Nádvorie Trnava spája históriu a súčasnosť

08.04.2019

Projekt Nádvorie v Trnave nedávno oslávil rok od svojho otvorenia. Stihol vyvolať záujem verejnosti a získať dve ceny CE.ZA.AR a hlavnú cenu ARCH. Nový priestor má pestrú zmes funkcionalít, spája mnoho komunít, kreatívcov, gurmánov, ale je aj jedinečnou fúzicou pôvodnej a súdobej architektúry. Nájdete tu byt, domov pre študentov, galériu, coworking aj klasické kancelárie.  

Trojičné námestie a retrokaviareň Thalmeiner v Trnave sú známe nielen pre Trnavčanov. Mnohí ďalší poznajú toto špecifické genius loci pri pešej zóne v niekdajšom kráľovskom meste, kde sa stretávajú história, súčasnosť, ľudia, myšlienky, zábava aj biznis. Projekt polyfunkčného objektu a obnova meštianskych domov, tvoriacich nové nádvorie – dnes písané s veľkým „N“ ako Nádvorie - sa stretol s vynikajúcou odozvou a to nielen v odborných kruhoch. Unikátne, ale pozabudnuté a nutné priznať aj rokmi a pôvodnými majiteľmi zdevastované budovy, sa podarilo citlivo (a nákladne) pretvoriť do modernej a funkčnej podoby.

Nadvorie

Foto: Boysplaynice.com

Nadvorie

Foto: Boysplaynice.com

Za myšlienkou revitalizácie nádvoria stojí rodina Trnkovcov, ktorá do projektu investovala nemalé prostriedky s cieľom oživiť ich rodné mesto (od roku 2012 cca 15 miliónov eur). Na druhú stranu – a zaznelo to aj počas udeľovania cien za architektúru - súkromní investori by v prípade takýchto významných kultúrnych, verejných a historických priestorov nemali suplovať úlohu štátu a municipalít. Projekt bol realizovaný v rokoch 2013 až 2018 a predchádzali mu ešte dve fázy obnovy objektov, v ktorých sídli Thalmeiner.

Thalmeiner

Foto: Kávičkári.sk, Ondrej Bobek

Thalmeiner

Foto: Kávičkári.sk, Ondrej Bobek

Celé Nádvorie Trnava je priestorom kontrastov, kde sa stretáva a prelína staré a nové, privátne a verejné. Stretli sa tu záujmy súkromného investora a pamiatkarov, nakoľko sa v areáli projektu nachádzajú tri národné kultúrne pamiatky. O tom, že išlo o výsledok dialógu a nie surový development svedčí aj staršie ocenenie Fénix – kultúrna pamiatka roka z roku 2016 za obnovu historického objektu na Trojičnom námestí 5. Fasáda projektu Nádvorie nesie znaky a prvky rôznych architektonických štýlov a období. Napríklad objekt zo strany ulice cez tradičné veľké "výklady" pozýva do pekárne Chlieb Náš s nádhernou barokovou štukovou klenbou, ktorá vznikla ešte v roku 1640. Pritom vybavenie pekárne, do ktorej je vidno aj oknom zo schodiska, ktoré vedie do kancelárií a coworkingu, je na výsosť moderné. Na druhú stranu postupy, ktorými sa tu pečie, sú zasa tradičné.

Chlieb náš

Foto: Boysplaynice.com

Z technickejších stavebných atribútov o projekte môžeme spomenúť napríklad veľkosť úžitkovej plochy, a to 3393 m2 a zastavanú plochu vo výmere 1030 m2. Hliníkové konštrukcie dodávala firma Reynaers Aluminium na pevné zasklenia, steny, okná a dvere v industriálnom štýle SL 38 HI Classic. Spoločnosť Schüco dodala hliníkový fasádny systém FSW 50, okno v jednej zo zalomených strešných fasád zo série AWS 57 RO, dvere ADS 75 HD na prvom nadzemnom podlaží, otváracie a sklopné okná, fixné steny AWS 75.SI, posuvné dvere ASS 70.HI a zasklenie čírym izolačným trojsklom. Fasády z holandských lícových tehál dodávala a realizovala firma Rustique, a.s. V interiéri sú použité omietky Baumit CreativTop Fine a Bamit CreativTop Pearl a sanitárne zariadenia Laufen.

Okno

Foto: Redakcia

Spomínaný Coworking sa nachádza na treťom podlaží objektu a vyniká najmä odhaleným a reštaurovaným masívnym krovom. Nachádzajú sa tu kuchynka, priestory pre kultúru, ale aj miestnosťou pre „džemovanie“ (je známe, že zakladateľ Esetu Miroslav Trnka je aj zdatný muzikant). Coworking poskytuje všetky štandardné benefity, ako sú vysokorýchlostné wi-fi pripojenie, multifunkčná tlačiareň, kopírka a skener, v kuchynke sú dostupné nápoje a drobné občerstvenie. K dispozícii je aj zasadačka s kapacitou 10 osôb vybavená digitálnou obrazovkou na prezentácie. V coworkingu a na nádvorí sa konajú rôzne podujatia pre členov aj nečlenov a zainteresovaná komunita vydáva časopis Magazín Nádvorie. Hoci ide o historické objekty, vďaka zvoleným stavebno-technickým riešeniam, stropnému chladeniu a rekuperačnému vetraniu dosahujú budovy nízkoenergetický štandard.

Coworking

Foto: Boysplaynice.com

Coworking

Foto: Boysplaynice.com

Schodiskom (s okienkom do pekárne) a vďaka štedrému svetlu z presklenia stien z nádvoria, sa dostanete bezpečne až „pod bránu“, ktorá smeruje na ulicu a do samotného nádvoria. V areáli projektu sa nachádza aj beer&bistro Akademia, ktorá sa vyznačuje odhalenými stropmi a vedie taktiež z ulice až do nádvoria. Samotné nádvorie, teda vnútroblok, ktorý dal meno celému projektu, pozostáva s rôznych typov a farieb podlahy. stromov a moderného, štýlového mobiliáru. Nechýbajú tu však aj iné viditeľné odkazy na históriu, napríklad unikátny kamenný pranier, ktorý bol nájdený v jednej z pivníc rekonštruovaných budov. Mimochodom podľa firmy Agapé, zmestiť na nádvorie desať metrové platany cez neveľkú bránu budovy bola poriadna výzva.

Pranier

Foto: Redakcia (Pranier)

Smerom do dvora na úzkej budove osloví okoloidúcich fasáda s dreveným fasádnym rastrom. V parteri sú priestory pre galériu, dizajnový obchod a priestory pre rôzne ďalšie využitie. Nad nimi sú kancelárie. Nádvorie smerom od Pekárskej ulice uzatvára „študentský domov“, resp.  dva mezonetové byty pre osem talentovaných študentov. Budovy sú prepojené v podkroví. V protiľahlom krídle je prenajímateľný apartmán s  terasou a výhľadom na mesto, pôvodne určený pre prenajímanie službou AirBnb a tiež spomínané kancelárie. Sídlo tu má napríklad dizajnérske štúdio Pergamen a agentúra CUBE studio, ktorú redakcia Kancelarie.sk aj navštívila. Miesto charakterizujú zachovalé barokové krovy, podlahy, veľa drevených prvkov, výklenkov a balkónov.

Balkon

Foto: Redakcia

CUBE studio

Foto: CUBE Studio

CUBE Studio

Foto: CUBE Studio

Starostlivý výber nájomcov v parteri nebol ojedinelý a spomínané prevádzky Akademia a Chlieb Náš prevádzkuje (rovnako ako Thalmeiner) rodina Trnkovcov. Prísnou selekciou prešli aj ďalší nájomcovia, aby súzvučili s miestom. Dom na Štefánikovej 4 je tak sídlom kultúrneho centra Malý Berlín a sídlo tu majú aj domáci producenti sirupov Herbert Sirupy.

Academia

Foto: Boysplaynice.com (beer&bistro Akademia)

Celkovo sa konverzia historických a pamiatkových objektov na funkčné budovy plné života podarila. Dôkazom sú aj spomínané ocenenia. Chvíľu na to, ako sa projekt stal víťazom prestížnej ceny v kategórii Bytové domy CE.ZA.AR 2018, išli ľudia z ateliéru Vallo Sadovsky Architects na pódium znovu, a to pre Cenu verejnosti. Pódiové umiestnenie sa zopakovalo aj pri odovzdávaní Ceny ARCH 2018, kedy sa z predstavených 10 nominácií umiestnila na prvom mieste práve rekonštrukcia meštianskeho domu a nádvoria v Trnave. Architekti Matúš Vallo, Oliver Sadovský, Marcel Vadík, Branislav Husárik, Viliam Zajíček, Mateja Vonkomerová, Marián Stanislav, Zuzana Krejčířová a Elena Šoltésová môžu byť právom hrdí na svoje dielo. Nádvorie Trnava však pokračuje ešte ďalšou fázou, a to rekonštrukciou traktu vinárskych pivníc a do celkovej vízie sa pravdepodobne zahrnie aj ďalší objekt od Pekárskej ulice.

Nádvorie Trnava

Rok kolaudácie 2018
Celková úžitková plocha 3393 m2
Zastavaná plocha  1030 m2
Nájomníci CUBE Studio, Pergamen, coworking

Nadvorie

Foto: Redakcia

Chlieb náš

Foto: Redakcia

CUBE Studio

Foto: CUBE Studio

Zeleň

Foto: Redakcia

Autor: Redakcia, Foto: Boysplaynice.com, CUBE Studio, Kávičkári.sk, Ondrej Bobek, Zdroj: Nadvorie.com

Podobné články

  1. Cushman & Wakefield report definuje
  2. C&W: Nárast počtu coworkingových priestorov
  3. Navštívili sme nitriansky coworking PONK
  4. Navštívili sme nitriansky coworking PONK
  5. Mini-coworking už i v Trnave
  6. Mini-coworking už i v Trnave
  7. Navštívili sme coworking Stavať dom
  8. Navštívili sme coworking Stavať dom
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky