Hybridný spôsob práce, nový štandard vo firmách

30.11.2021

Pandémia vrhla svetlo na náš spôsob práce a odhalila to, čo niektorí z nás možno už dlhšiu dobu pociťujú: Nie vždy musíme byť v kancelárii. Rýchlo sme zistili, že vďaka zázrakom moderných technológií môžeme skutočne produktívne pracovať doma. 40 % respondentov prieskumu MPSV dokonca myslí, že sú na home office výkonnejšie a pre 58 % sa stala práca z domu podstatným benefitom. Ideálny rozsah práce z domu je podľa nich 16 až 20 hodín týždenne.

Takmer po roku a pol sa realita návratu na pracovisko a do škôl pozrela miliónom ľudí a státisícom organizácií priamo do tváre a ukázalo sa, že je to podstatne väčší problém, než si ktokoľvek pôvodne myslel. Mnoho firiem kladie najväčší dôraz na nájdenie správnej rovnováhy medzi prácou na home office a prítomnosťou v kanceláriách a na to, ako riadiť vzdialené tímy a ako uľahčiť efektívnu spoluprácu. To všetko sú zručnosti, ktorých zvládnutie si vyžaduje veľa času.

Pixabay.com

Zdroj: Pixabay.com

Začiatok trendu hybridného režimu

Na jednej strane sa zamestnanci pracujúci z domu tešia väčšej flexibilite a samostatnosti, môžu ušetriť peniaze a umožňujú pracovať s menším počtom prerušení. Na druhej strane, ak nemáte správnu infraštruktúru, môže byť toto pracovné prostredie skutočne chaotické. V takom prípade vám hybridný pracovný rozvrh môže poskytnúť to najlepšie zo vzdialenej práce a zároveň odstráni niektoré nevýhody s tým spojené.

„V súčasnosti pracujeme v hybridnom režime, kedy sa s kolegami v kancelárii stretávame najmenej dvakrát do týždňa. Značne sa tým zefektívňuje práca, ktorá je veľmi závislá na komunikácii v tíme aj so zákazníkom. U niektorých kolegov, ako sú kodéri, nie je potrebné sa stretávať na dennej báze, v prípade potreby si vystačíme s videokonferenčnými nástrojmi,“ opisuje Marcel Poul z BCV Solutions.

Takýto režim samozrejme nemusí vyhovovať každému zamestnancovi a ani zamestnávateľovi. „Home office nepreferujeme u nových členov tímu, máme vyskúšané, že sa potom občas cítia osamelí a horšie sa spoznajú so zvyškom tímu,“ vysvetľuje Jana Večerková zakladateľka Coding Bootcamp Praha. Sú aj pozície pri ktorých taký režim nie je ani možný. „Náš prevádzku, kde spracovávame zásielky, sa samozrejme z home office robiť nedá,“ dopĺňa Pavel Vyoral, CEO Pošta bez hraníc.

Home office ako jedna z podmienok

Ľudia hľadajúci nové zamestnanie si už zvykli na určitý štandard, napríklad home office ako jeden z benefitov firmy. „V dnešnej dobe sa uchádzači o prácu v IT na Home Office opýtať neboja. Veľakrát je to je aj ich požiadavka. Na druhú stranu sa aj často stretávam s tým, že naopak do kancelárie chodiť chcú,“ hovorí Vojtech Strnad z digitálnej agentúry WDF.

Pre zamestnávateľa je práca z domu výsadou, ktorú si zamestnanci musia zaslúžiť. Ak sa ich zamestnanci skladajú prevažne z nových pracovníkov, ktorí sa ešte neosvedčili, môže ich zamestnávateľ radšej pozorovať v kancelárskom prostredí, aby zistil, či si toto privilégium zaslúži.

Nemalo by to ale znamenať, že vo chvíli, keď na pohovore vytiahnete otázku home officu, malo by to pre vás automaticky znamenať mínusové body. „Vzťah zamestnanca a zamestnávateľa považujem za partnerský = vyrovnaný. Pokiaľ by uchádzač preferoval prácu na H.O. a jeho otázka by mala byť zatvorením dverí do spoločnosti, potom je to jedine dobre. Ono by to totiž rovnako dlhodobo na úrovni firemnej kultúry nefungovalo a je lepšie to zistiť hneď na začiatku,“ vysvetľuje Tomáš Vacek z agentúry Contexto. „Avšak platí, že so slobodou pracovať z domu, kaviarne či horskej chaty sa vždy spája zodpovednosť za to, aby práca bola vykonaná kvalitne a včas,“ dopĺňa Ondřej Tyleček z Fairy Tailors.

Ako efektívne pracovať z domu

Pre zamestnancov, ktorí pracujú na diaľku, môže byť náročné udržať si produktivitu pri skĺbení požiadaviek každodennej práce s rodinou a domácimi starosťami. Nezabúdajme, že hoci je home office jednoznačne veľkým trendom posledných pár rokov, stále je medzi nami veľké množstvo ľudí, ktorí sa počas najprísnejších protiepidemických nariadení nemohli dočkať, až sa budú môcť znovu vrátiť do kancelárií. V prípade, že by táto situácia nastala znova tu máme pár tipov ako si to celé aspoň trochu uľahčiť.

  1. Určenie vlastného pracovného priestoru – hoci pracovať z postele alebo gauča môže dobre, skúste si zariadiť niečo oficiálnejšie. Možno je to provizórne pracovné miesto v jedálni, alebo máte doma skutočný stôl či kanceláriu. V ideálnom prípade by váš pracovný priestor mal mať dvere, aby ste sa mohli uzavrieť pred akýmikoľvek rušivými vplyvmi.
  2. Vstávajte čoskoro – a hneď sa do toho pustite – môže byť lákavé chcieť si prispať, keď viete, že sa nemusíte ponáhľať z dverí, aby ste sa dostali do kancelárie. Ak však máte problém udržať si produktivitu, je niekedy dobrou stratégiou skoré vstávanie.
  3. Nastavenie režimu – členovia rodiny, priatelia a spolubývajúci ľahko zabudnú, že keď ste doma, tiež pracujete. Aby ste si udržali zdravé vzťahy a minimalizovali rušivé vplyvy, porozprávajte sa vopred so svojimi domácimi, aby si boli vedomí vašej pracovnej doby a ocenili typ prostredia, ktoré bude podporovať va še usporiadanie.
  4. Robte si prestávky - pracovať môžete len tak dlho. Pokiaľ chcete byť naozaj produktívni, zvážte pravidelné prestávky a doprajte svojej mysli (a telu) čas na dobitie energie.
  5. Pokiaľ je to možné, majte úradné hodiny – pokiaľ vám to zamestnávateľ dovolí, stanovte si konkrétne hodiny, kedy budete k dispozícii – po telefóne, e-mailom alebo online a budete pracovať. Vykonávať svoju profesijnú prácu je dôležité, ale mať čas na odpočinok, radosť zo svojich blízkych a jednoducho relaxovať je zásadný. 

Zdroj: Pošta bez hranic

Prieskum

Top ponuky