Ako čítať viac kníh aj popri práci

30.05.2017

Mnohí z vás si našli medzi vianočnými darčekmi knihy a tešia sa na letnú dovolenku dúfajúc, že aspoň pár z nich prečítajú. Nájsť si čas na ich čítanie medzi prácou, rodinou a koníčkami vyžaduje šikovný manažment času. Treba čítať tajne pri pustenom monitore v kancelárii a tváriť sa, že pracujete? Istotne nie. Nerobte si z čítania stresujúcu záležitosť, ale relax a zvyk.

Dva dôležité kroky

Čítanie je jednou z najviac príjemných aktivít. Na stupnici ľudských pôžitkov, ktoré uvádzajú renomované prieskumy, má najmenej bodov oprava auta  (4,6) a najviac – prekvapujúco :) - sex (9,3). Čítanie kníh dosahuje hodnotu 8,3. To je vyššie skóre ako má sledovanie televízie. Mimochodom práve televízny program, listovanie stránkami sociálnych sietí či četovanie s priateľmi sú večne hladní žrúti času. Jednoduchá matematika hovorí, že ak by sme skrátili čas, ktorý strávime tými činnosťami, tak získame dostatok času na čítanie. Všimnite si, že spoločným koníčkom alebo skôr zvykom úspešných ľudí je čítanie. Stovky kníh môže prečítať každý, ale málokto dokáže z čítania urobiť zvyk. Čas je veľmi demokratická veličina. Ani vyťažení ľudia a podnikatelia nemajú k dispozícii viac hodín denne než ostatní, ale využívajú proces, ktorý sa skladá z dvoch krokov: manažment času (koľko hodín či minút venovať čítaniu) a manažment túžby čítať (motivácia stráviť vyhradený čas čítaním).

Manažment času na čítanie

Ak ste ranné vtáča, skúsili ste čítať pol hodinu pred raňajkami? Niekto číta aj na stacionárnom bicykli alebo inom cvičebnom náradí. Pracuje tak na svojej fyzickej a mentálnej kondičke naraz. Ďalší oceňujú audioknihy, ktoré si púšťajú cestou do kancelárie. Ak ste mamička na materskej dovolenke, audiokniha je skvelá pri kočíkovaní. Trendom začína byť počúvanie audiokníh namiesto hudby pri behaní. Podstatou manažmentu času na čítanie, je ukotviť čítanie medzi vaše činnosti. Čítajte ráno ešte skôr než skontrolujete telefón a e-maily. Čítajte v MHD. Vytvorte si zvyk čítať všade, kde to je vhodné. A áno, aj tam, kde pán kráľ chodí sám, sa to dá. Netreba prečítať veľa, ale každá stránka sa počíta. Jednoducho napevno zaraďte čítanie do denného plánu.

Čítanie

Ilustračné foto: Pixabay.com

Manažment túžby čítať

Pristihli sa pri tom, že veľmi túžite čítať, ale nemáte práve niečo, čo sa skutočne oplatí prečítať? Niečo, čo by vás chytilo a nepustilo? Stále ste iba v očakávaní čitateľského zážitku, odkladáte čítanie na neskôr, na príhodnejšiu chvíľu, na okolnosti a úzkostlivo vyberáte tú pravú knihu. Na druhú stranu: aj vám sa stalo, že kniha bola tak dobrá, že aj pôvodne naliehavé problémy išli bokom lebo ste to jednoducho museli dočítať? Bez ohľadu na to, či to bola hodina alebo pol dňa. Dosiahnuť čitateľský „flow“, plynutie, „zažrať sa“ do knihy je v dnešnej dobe náročné, ale ak chcete túžbu, zápal čítať, podnecovať v pravidelných intervaloch, tu sú tipy, ako na to:

1. Požičajte si (kúpte si) viac kníh, než dokážete prečítať.

Ak si chcete prečítať viac kníh, budete potrebovať viac kníh, ktoré vyvolajú „spúšťací mechnizmus“, teda zápal, túžbu prečítať si jednu z nich ihneď. Niekedy síce narazíte na limit pre povolené množstvo požičaných kníh, ale i keby vás mala zaujať jedna z desiatich kníh, je to slušný výsledok. Ostatné jednoducho vráťte, predajte alebo požičajte.

2. Čítajte viac kníh naraz

Ak máte voľné dve hodiny, môžete mať náladu na niečo hlbšie, než v prípade, že máte k dispozícii len 20 minút. Ľudia, ktorí čítajú viac kníh naraz vedia, akou literatúrou si uspokoja aktuálny apetít. Toto odporúčanie možno nazvať „nespojité čítanie“. Stáva sa, že narazíte na zaujímavú kapitolu, alebo rovno odhalíte rovnaké príklady a príbehy v dvoch rôznych knihách, ale z rôznych uhlov pohľadu v rôznom kontexte, čím som si vytvoríte celistvejší obraz. Vhodné je robiť si poznámky ceruzkou alebo používať farebné samolepky do papierových kníh. Elektronická čítačka tiež umožňuje pridávanie poznámok.  Okrem rýchlejšej orientácie zároveň odpadá pocit, že ste síce knihu prečítali, ale nič si z nej nepamätáte. Rýchla rešerš poznámok vám pomôže oprášiť spomienky.

3. Skúste pravidlo 50 stránok.

Niektorí extrémisti majú dokonca pravidlo 10 strán. O čo ide? Začnite čítať knihu a ak vás ani po 50 stranách nezaujme, tak ju už nečítajte. Človek má nutkanie každú knihu dočítať, čo sa pri obzvlášť nudných alebo zložitých knihách zvrháva na frustrujúce sa prehrýzanie stránkami. Pritom by ste mohli prečítať ďalšie dve-tri zaujímavejšie knihy.  Odkladať knihy na neskôr, hromadiť knihy má veľmi pekný pojem v japončine – tsundoku. Účelom je však knihy čítať, nie zbierať ako poštové známky.

4. Ignorujte ultimátne rebríčky

Spomínate si na povinnú literatúru na škole? Odpor k čítankovej povinnej literatúre je u niekoho trvalý. Napríklad „Kto chytá v žite“, „Hlava XXII“ alebo „Starec a more“ patria medzi literárne skvosty. Rôzne rebríčky Top 10 alebo Top 100 kníh, ktoré by ste mali alebo musíte prečítať („skôr než zomriete“) berte s nadhľadom. Každý človek má iný vkus. Často sa stáva, že pôžitok z jednotky v rebríčku sa zvrtne z 8,3 razom na 4,8 (čo je podľa vyššie uvedeného prieskumu na úrovni návštevy práčovne) alebo 4,7 (návšteva zubára). Hodnotenia čitateľov sú síce fajn, ale opäť pozor na štatistiku: ľudia o čosi častejšie napíšu negatívnu recenziu ako pozitívnu, lebo sa hnevajú na vyhodené peniaze za knihu a premrhaný čas nad ňou strávený. Dôležitý je aj počet recenzií, tri-štyri sú žalostne málo. Ďalším faktorom je to, kto recenzuje a hodnotí. Ten, kto prečítal jednu alebo stovky kníh? Spisovateľ, kritik, bežný čitateľ alebo úspešný podnikateľ? Práve úspešní ľudia si osvojili okrem zvyku čítať aj prísne selektovať. Napríklad Bill Gates pravidelne zverejňuje skvelé odporúčania. Osvedčená metóda je pozrieť si aj zoznam literatúry na konci skvelej knihy. Ak v troch výborných knihách narazíte na rovnaký zdroj, pravdepodobne stojí za prečítanie.

5. Čítajte elektronické knihy a počúvajte audioknihy

Trend, ktorý sa neoplatí ignorovať už iba z pohľadu ekonomiky. Elektronická čítačka kníh je veľmi dobrou investíciou, pretože sa nemôžete vyhovárať, že kniha je ťažká na prenášanie tam, kde máte čas na čítanie. Vďaka čítačkám môžete čítať aj v stoji v MHD, cez prestávku na kávu v kancelárii a... v podstate kdekoľvek, kde sa zvyknete „hrať“ so smartfónom. Apropó mobily. Do popredia sa dostávajú už služby, ktoré vytvárajú skrátené verzie, sumáre kníh, napríklad Blinklist.  Ďalšou skratkou nie je síce čítanie, ale počúvanie audiokníh, čo je praktické napríklad v aute.

Autor: Kancelarie.sk, Ilustračné foto: Pixabay.com

Juraj Púchlo, Kancelarie.sk
Komerčné nehnuteľnosti na jednom mieste

Podobné články

  1. Prieskum: Prečo ľudia menia prácu?
  2. Prieskum: Prečo ľudia menia prácu?
  3. C&W: Takmer 90% firiem na Slovensku poskytuje možnosť pracovať aj z domu
  4. C&W: Takmer 90% firiem na Slovensku poskytuje možnosť pracovať aj z domu
  5. Ako bude vyzerať práca v roku 2030?
  6. Ako bude vyzerať práca v roku 2030?
  7. Ako dosiahnuť dokonalý hybridný pracovný model?
  8. Ako dosiahnuť dokonalý hybridný pracovný model?
  9. Hybridný spôsob práce, nový štandard vo firmách
  10. Hybridný spôsob práce, nový štandard vo firmách
  11. Prieskum CBRE: Koronakríza zmenila spôsob našej práce
  12. Prieskum CBRE: Koronakríza zmenila spôsob našej práce
  13. CBRE: Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?
  14. CBRE: Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?
  15. Prieskum CBRE: Flexibilná práca je stále obľúbenejšia
  16. Prieskum CBRE: Flexibilná práca je stále obľúbenejšia
  17. Deloitte: Budúcnosť práce je hybridná
  18. Deloitte: Budúcnosť práce je hybridná
  19. Pracovný stres ovplyvňuje výkon 2/3 zamestnancov v SR
  20. Pracovný stres ovplyvňuje výkon 2/3 zamestnancov v SR
  21. Je home office efektívnejší ako práca v kancelárii?
  22. Je home office efektívnejší ak práca v kancelárii?
  23. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
  24. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
  25. Colliers: Trendom je kombinácia vzdialenej práce a práce v kancelárii
  26. Colliers: Trendom je hybridná kombinácia vzdialenej práce a práce v kancelárii
  27. Pozorovanie rastlín v práci znižuje stres
  28. Pozorovanie rastlín v práci znižuje stres
  29. Ako vnímajú ľudia prácu z domu
  30. CBRE: Ako vnímajú ľudia prácu z domu?
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky