Ako vplýva hudba na vašu produktivitu

02.05.2018

Možno máte na hlave slúchadlá aj teraz, keď to čítate – ale vplýva to, čo práve počúvate, pozitívne aj na vašu efektivitu v práci?

Hudba má moc vyjadriť to, čo nie sme schopní vyjadriť slovami. Práve z tohto dôvodu (a z mnohých ďalších) sa hudba považuje za jeden z triumfov ľudskej tvorivosti – ale pomáha človeku tvoriť aj samotná hudba?

Je to naozaj dôležitá otázka, ktorú treba preskúmať, pretože hudba sa čoraz častejšie stáva súčasťou pracovného života. Vojaci za starých čias čelili neuveriteľne podivným zvukom trúbok, ale my, zašití v kancelárii, sme zvyčajne odkázaní na zvládnutie svojej hromadiacej sa doručenej pošty len s hudbou z iTunes alebo Spotify.

Vďaka tomu, že dnes pracujeme na počítačoch, sa hudba stala dôležitým nástrojom, ako “optimalizovať to nudné.” Aj keď to môže byť spôsob, ako sa vyhnúť návyku, stále sa vynára otázka: naozaj vás robí hudba produktívnejšími? Sústredenejšími? Kreatívnejšími? Alebo je to všetko placebo efekt?

Ľudia ako ja to potrebujú vedieť. Na takmer všetkých pracovných stretnutiach mám pustenú hudbu. Raz som napísal 10 529 slov na tému lojalita zákazníka (aká napínavá téma) tak, že som počúval sprievodnú hudbu k počítačovej hre SimCity 2000 – a áno, viac vám o tom poviem neskôr. Ako to vlastne je? Aktívne sa sabotujem alebo ma hudba podnecuje k lepším výkonom?

Poďme sa spolu pozrieť na výskum.

Hudba vám môže pomôcť ľahšie zvládnuť opakujúce sa úlohy

Pri posudzovaní efektivity hudby a jej úlohe pri zvyšovaní produktívneho výsledku, je potrebné zvážiť, akú “hĺbku” má táto úloha. Táto úloha sa týka variability a dopytu na tvorivosť – napísať z hlavy úplne novú esej je zložitá práca, pri ktorej musíte byť veľmi kreatívni;  odpovedať na e-maily je všedná práca, ktorá si kreativitu nevyžaduje. Keď je úloha jasne definovaná a prirodzene sa opakuje, výskum dokázal, že hudba je rozhodne užitočná.  

Vedci v sérii experimentov skúmali vzťah medzi hraním hudby v pozadí pri vykonávaní opakovanej práce a efektivity pri vykonávaní takejto úlohy. Výsledky vo veľkej miere podporujú tvrdenie, že využitie hudby môže mať ekonomický prínos. Viacero moderných štúdií by mohlo tvrdiť, že možno to nie je spôsobené hudbou v pozadí, ale skôr lepšou náladou, ktorú vaša obľúbená hudba vytvára – tá je zdrojom nárastu produktivity.

Zistilo sa, že hudba s disharmonickými tónmi nemá vplyv na produktivitu, ale hudba v základných tónoch má iné výsledky: “Subjekty, ktoré počúvali BGM (hudbu v pozadí) dosiahli vyššiu produktivitu, keď bola BGM hraná v základných tónoch.”

Účinky, ktoré môže mať hudba vo vzťahu k opakujúcim sa úlohám, sa ďalej skúmali v tejto štúdii, ktorá poukázala na pracovníkov na montážnej linke, ktorí pracovali pri počúvaní hudby s väčším nadšením a efektívnosťou.

V hlučnom pracovnom prostredí môže byť hudba únikom

Napriek rôznorodým účinkom hudby na jednotlivca je jedna vec jednoznačne zrozumiteľná: hlučné pracovisko dokáže narušiť produktivitu už v jej zárodku. Možnože pár slúchadiel nemusí byť tak rušivý, ako si niektorí šéfovia pravdepodobne myslia:

Výskum Dr. Lesiuka je zameraný na to, ako hudba ovplyvňuje výkonnosť ľudí na pracovisku. Jedna štúdia so špecialistami na informačné technológie poukázala na to že tí, ktorí počúvali hudbu, dokončili svoje úlohy rýchlejšie a mali lepšie nápady než tí, ktorí tak neurobili. Bolo to preto, lebo im hudba zlepšila náladu.

A znovu vidíme, že hlavný argument je nálada.

Myšlienka, že slúchadlá dokážu poraziť neustále rozhovory vašich spolupracovníkov v kancelárii, tak trochu vyvolala diskusiu kvôli rastúcej popularite otvorených kancelárií (open space). Aj keď otvorené kancelárie podporujú spoluprácu, zvládnuť neustále rozprávanie môže byť pre niektorých ľudí dosť náročné – viem to z vlastnej skúsenosti; keď som pracoval v otvorenom pracovnom priestore, nedokázal som sa bez slúchadiel sústrediť na písanie.

Hudba

Ilustračné foto: Pixabay.com

Zdá sa, že hudba súvisí so vzdelávaním

Pokiaľ ide o absorbovanie a uchovávanie nových informácií, rozptýlenie v akejkoľvek forme neprichádza do úvahy. Podľa tohto výskumu hudba nie je žiadnou výnimkou. Účastníci si oveľa ťažšie spomenuli na informácie zo zložitejšej úlohy, keď počúvali hudbu.

Hudba si vyžaduje príliš veľa pozornosti – aj pri stíšenom zvuku – počúvať ju, keď sa snažíte naučiť alebo analyzovať nové informácie. Predstavte si, že sa snažíte “čítať niečo zložitejšie,” alebo čítate materiál, ktorý je z iného profesionálneho odboru, a pritom vás láka zvuk hudby. Toto zmení náročnú úlohu na takmer nezvládnuteľnú.

Zvuky prírody môžu byť vašou sladkou kreatívnou melódiou

Zdá sa, že tým, ktorým pri tvorivosti vyhovuje počúvanie hudby, prináša najviac výhod ambientná hudba, t.j. nahrávky zvukov prírody. Výskumníci dokázali, že mierna hladina hluku naozaj dokáže prebudiť vašu kreativitu, ale príliš veľký hluk má presne opačný účinok.  To by znamenalo že sa máme vyhnúť príliš tichej alebo obzvlášť hlučnej hudbe.

Hlboké basové tóny a pištiace syntetizátory vám síce môžu dodať viac energie, ale ak počúvate hudbu a ste zahĺbení do práce, uprednostnite radšej jemný zvuk.  

Texty piesní dokážu veľmi ľahko odviesť vašu pozornosť

Pri menej náročných aktivitách, ktoré som spomenul vyššie, môže hudba s textom svojim poslucháčom ponúknuť obrovské výhody. Napríklad štúdie zreteľne ukazujú, že počúvanie hudby vám dokáže pomôcť pri intenzívnom cvičení (potvrdí vám to ktokoľvek, kto si bol zacvičiť v telocvični!). Ale pri hĺbavých úlohách, ktoré si vyžadujú premýšľanie a tvorivosť, sú texty obzvlášť deštruktívne.

Keďže počúvanie slov aktivuje jazykové centrum vášho mozgu, ktoré sa snaží zapojiť do iných úloh súvisiacich s rečou (ako napríklad písanie), podobalo by sa to situácii, v ktorej sa snažíte viesť rozhovor a zároveň sa s vami snaží pozhovárať iná osoba, ktorá ..... pri tom hrá na gitare. 

Texty však nemusia mať rovnaký účinok na kreatívne úlohy, ktoré priamo nesúvisia s “tvorbou slovnej úlohy,” ako napríklad dizajn. Táto štúdia, v ktorej boli hlavní účastníci vývojári softvéru dokázala, že hudba im počas práce pomohla dosiahnuť lepší výsledok; stále zastávam názor, že pri akejkoľvek úlohe, ktorá si vyžaduje tvorbu slov alebo viet, by sme mali počúvať hudbu bez textu.

Najlepšia hudba na sústredenie je nám známa hudba

Ak počúvate hudbu, ktorú poznáte, keď sa potrebujete intenzívne sústrediť na projekt, môžete z toho len vyťažiť. Je to preto, lebo nová hudba vás prekvapí; keďže netušíte, aké tóny máte očakávať, máte tendenciu počúvať pozorne, aby ste počuli, čo bude nasledovať ďalej. Vďaka známej hudbe viete, čo bude nasledovať a zvuk sa tak nestane vašim hlavným predmetom záujmu.

Zatiaľ čo “skúsenosť” počúvania novej hudobnej nahrávky je jednoznačne prínosná v mnohých oblastiach, možno si budete chcieť pustiť známu skladbu, ak používate hudbu na to, aby ste si svoje veci v práci dokončili.

Hudba na splnenie hĺbavých úloh: čo funguje?

Samozrejme, že “hudba, ktorú máte radi” by mala mať prednosť, ale existujú typy hudobných štýlov, ktoré by mali byť vďaka vyššie uvedenému výskumu vhodnejšou alternatívou na vyššiu produktivitu pri plnení hĺbavých úloh. Rozhodol som sa, že sa na to pozriem bližšie hlavne preto, lebo výber hudby pri opakujúcich sa úlohách zvyčajne skĺzne do situácie “pusti tam niečo”: ak vám Metallica pomôže zvládnuť vašu Doporučenú poštu, dajte hudbu hlasnejšie, až kým sa nezačnú sťažovať susedia.

Okrem toho má väčšina ľudí pomerne širokú škálu hudobných záujmov, takže ani neviete ako a zrazu stojíte pred výzvou, aký druh hudby vybrať pre všetkých v kancelárii -  nemusia sa vždy spoliehať na to, čo majú na svojom iPode.

Nižšie uvádzam zoznam rôznych druhov hudby spolu s dôvodom, prečo vám môže byť na osoh a nájdete tam aj webové odkazy na miesta, kde nájdete viac informácií.

 

Klasická hudba (baroko)

Prečo funguje

Keďže nemá žiadne slová a často sa považuje za vrchol hudobného remesla, klasická hudba je obľúbenou voľbou v prípade, že si chcete vybaviť pár vecí. Obzvlášť jedna štúdia veľmi zreteľne preukázala, že melódie z barokového obdobia majú vplyv na produktivitu. Štúdia mala pri skúmaní za subjekty len 8 rádiológov, ale všetci okrem jedného referovali, že klasická hudba mala na zlepšenie ich koncentrácie výrazný vplyv.

Ak ste si už mohli všimnúť, nie všetka klasická hudba sa vníma rovnako – dramatické zvraty a závery v skladbe “Toccata & Fugue in D mol” nemusí byť rovnako vhodná ako jemné zvuky skladby “Pre Elišku.”

Kde počúvať:

 

Elektronická hudba

Prečo funguje

V elektronickej hudbe, “ambient electronica”– a jej pod-žánre chillout, downtempo, ambient house, a na vymenovanie príliš veľa ďalších – všetky majú tendenciu vyhovieť našej potrebe počúvať niečo ‘prítomné ale nenápadné.’ Tento žáner, v dobrom slova zmysle, má tendenciu svoje melódie opakovať.

Na rozdiel od všetkých výšok a hĺbok symfonického diela, existuje dosť málo producentov, ktorí sa snažia vytvoriť ‘zvukové scenérie’ (pamätá si niekto z vás na Gabe zo seriálu Kancel?) ktoré sa skladajú z niekoľkých melódií, ktoré sa opakujú a postupne sa do hudobnej skladby pridávajú. Tento pocit z opakujúcej sa melódie vám pomôže zamerať sa na svoju úlohu, keďže je príjemné počuť v pozadí jemné opakujúce sa tóny.

Kde počúvať

 

Hudba z video hier

Prečo funguje

Hudba zakomponovaná do hry má v sebe neuveriteľnú hĺbku a skvelí hudobní skladatelia pre videohry vedie, že ideálna hudba v určitých situáciách je hudba, ktorú môžete mať pustenú, ale neruší pritom hráča. Títo skladatelia pre hry chápu a vedia ako vytvárať hudbu, ktorá splynie s pozadím; nedovoľte tej stigme zvanej “hráč”, aby vás oklamala.

Jedným z najpopulárnejších návrhov všetkých čias na Reddite pre “hudbu, ktorá pomáha pri koncentrácii” bol soundtrack SimCity, čo ma dosť prekvapilo. V podstate to dáva perfektný zmysel, keďže Maxis špeciálne navrhol hudbu tak, aby bola príjemná ale zároveň dostatočne jemná na to, aby vás nerozptyľovala od nespočetného množstva vecí, ktoré musíte urobiť, aby ste si mohli postaviť svoje mesto.  

Tu si môžete prevziať .zip súbor všetkých piesní a myslím si, že sami čoskoro zistíte, prečo je tento soundtrack a ďalšia herná hudba v pozadí obrovským prínosom pri práci.

Kde počúvať

 

“Všetko ostatné”

Prečo funguje

V skutočnosti neexistuje žiaden žáner, ktorý by som tu mohol uviesť, pretože všetko, čo môže byť zahrané v “mol” by mohlo byť pre tých správnych ľudí potenciálnym zoznamom dobrých skladieb. Ak vám pri práci nevadia vokály a nerobíte pri nich chyby, pokojne si ich pustite.

Jazz, hip-hop, indie rock, blues, a čokoľvek pod slnkom si tu vymyslíte, ale nezabudnite na to, že hudba “v pozadí” sú kľúčové slová dňa na produktívne stretnutie s prehrávaním hudby a to najmä vtedy, keď ste hlboko ponorení do svojej práce.

Kde počúvať

 

Vôbec žiadna hudba!

Ak ste unavení už len po čítaní o týchto hudobných trendoch – žiaden strach – niekedy je sladký zvuk ticha tým najlepším výberom. Ak je úloha taká náročná, že by vaša pozornosť mohla oslabnúť kvôli akejkoľvek hudbe, mali by ste sa zamerať na vytvorenie veľmi pokojného a tichého pracoviska. Pre niektorých ľudí je však úplné ticho nepríjemné. Existuje nejaký spôsob, ako mať v pozadí veľmi mierny okolitý šum bez hudby?

Tu sú dva šikovné nástroje, ktoré by ste si mali pozrieť:

JednoduchoHluk: Hra len na nízkom tóne bieleho šumu v pozadí je skvelá na vytvorenie scenára produktivity – aspoň pre mňa. Zistil som, že toto ma naozaj dokáže vrátiť naspäť do mojej pracovnej zóny aj v prípade, ak ma vyrušuje niečo zvonka (napr. stavebné práce).

DaždiváNálada: Práca akoby voňala dažďom aj keď je vonku 30 stupňov a slnko riadne páli! Hrá vám súbor skladieb s témou miernej búrky a ak si k tomu zapnete aj video s kozubom, naozaj sa cítite útulne takmer okamžite.

 

A čo počúvate vy?

autor: redakcia, Tento článok sa pôvodne objavil v Sparring Mind. Zdroj: Fastcompany.com. Pôvodný autor: GREGORY CIOTTI

Podobné články

  1. Prieskum: Prečo ľudia menia prácu?
  2. Prieskum: Prečo ľudia menia prácu?
  3. C&W: Takmer 90% firiem na Slovensku poskytuje možnosť pracovať aj z domu
  4. C&W: Takmer 90% firiem na Slovensku poskytuje možnosť pracovať aj z domu
  5. Ako bude vyzerať práca v roku 2030?
  6. Ako bude vyzerať práca v roku 2030?
  7. Ako dosiahnuť dokonalý hybridný pracovný model?
  8. Ako dosiahnuť dokonalý hybridný pracovný model?
  9. Hybridný spôsob práce, nový štandard vo firmách
  10. Hybridný spôsob práce, nový štandard vo firmách
  11. Prieskum CBRE: Koronakríza zmenila spôsob našej práce
  12. Prieskum CBRE: Koronakríza zmenila spôsob našej práce
  13. CBRE: Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?
  14. CBRE: Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?
  15. Prieskum CBRE: Flexibilná práca je stále obľúbenejšia
  16. Prieskum CBRE: Flexibilná práca je stále obľúbenejšia
  17. Deloitte: Budúcnosť práce je hybridná
  18. Deloitte: Budúcnosť práce je hybridná
  19. Pracovný stres ovplyvňuje výkon 2/3 zamestnancov v SR
  20. Pracovný stres ovplyvňuje výkon 2/3 zamestnancov v SR
  21. Je home office efektívnejší ak práca v kancelárii?
  22. Je home office efektívnejší ako práca v kancelárii?
  23. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
  24. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
  25. Colliers: Trendom je hybridná kombinácia vzdialenej práce a práce v kancelárii
  26. Colliers: Trendom je kombinácia vzdialenej práce a práce v kancelárii
  27. Pozorovanie rastlín v práci znižuje stres
  28. Pozorovanie rastlín v práci znižuje stres
  29. CBRE: Ako vnímajú ľudia prácu z domu?
  30. Ako vnímajú ľudia prácu z domu
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky