Funkčné a estetické materiály v kancelárii

06.01.2013

Mnohokrát si pri zariaďovaní kancelárie kladieme otázku ako zohľadniť individuálne požiadavky estetiky vzhľadom k technickým možnostiam. A častokrát sa prikloníme ku kompromisom. Ale kompromis nie je riešenie. Kompromis je rozhodnutie niečo za niečo. Dá sa ale nájsť konsenzus? Tak, aby boli „obe“ strany uspokojené?

Sedeli ste niekedy na priehľadnej, studenej a plastovej stoličke za skleneným stolom? Imidžová záležitosť a ešte k tomu technicky v poriadku. Ale dá sa takto pracovať celý deň? Je to vhodné pre každý typ administratívnej práce? Aké materiály sú do kancelárií vhodné a na aký typ práce?

Čím drahšie drevo, tým  lepšie?

Drevo je všeobecne považované za prepychový materiál. Každý kus nábytku z neho je jedinečný. Dokáže pôsobiť ako rustikálne, tak aj súčasne. Masív sa využíva najmä v kanceláriách senior manažérov práve kvôli svojej reprezentatívnosti a vysokej nákladovosti. V prípade dreva neplatí pravidlo „čím vyššia cena tým lepší produkt“. „Lepší produkt“ pre vás môže byť horší pre niekoho iného. Ak viete, že k rannej káve nepoužívate podšálky, akúkoľvek drevenú alternatívu nábytku radšej zavrhnite. Alebo budete otrokmi podložiek. Pokiaľ teda nechcete pracovať pri stole s dekorom vyblednutých krúžkov od mokrých šálok.Furnier 1

Ak chceme použiť masív, od ktorého požadujeme vyššiu odolnosť, musíme siahnuť po tvrdšej drevine alebo exotike. Spojíte tak dizajn s praktickosťou. Pri mäkkom dreve odporúčame pri písaní používať tvrdú podložku. Ak sme však precitlivení na dokonalosť, pri tomto riešení budeme neustále v strese z možného poškodenia. Stojí nám to za to? 

V súčasnosti sú najpoužívanejším materiálom v kanceláriách s vyššou záťažou drevovláknité a drevotrieskové dosky. Predstavujú ekonomickejšiu alternatívu masívneho dreva. Ak však aj v  rámci šetrenia plánujete návštevníkov svojej kancelárie ohúriť reprezentatívnym nábytkom, zvoľte dyhované či lakované prevedenie povrchov s kvalitnou povrchovou úpravou. V rušných prevádzkach sú pomerne zbytočným luxusom. V takých prípadoch siahnite po laminovanej alebo fóliovanej drevotrieske či inom kompozitnom materiáli. Ich výhoda je v ľahkej údržbe (suchej či vlhkej), širokej ponuke dekorov a vysokej odolnosti. Vyhýbajte sa lacným papierovým fóliám. Mať v práci stôl ktorého povrch znehodnotíte vášnivejším písaním je krok vedľa.

Sklenený a kovový nábytok nie je sci-fi

Sklo sa hodí do akéhokoľvek priestoru.  Vďaka svojej ľahkosti a priehľadnosti ho dokonca opticky zväčšuje. Pre mnoho ľudí je však chladné a neosobné. Aj preto si využitie tohto materiálu v kancelárii treba dôkladne premyslieť. Na Slovensku stále preferujeme nábytok drevený s prípadnými sklenenými prvkami, akými sú police či dvierka. Napriek všetkému môže aj sklenený stôl nájsť v moderných priestoroch svoje uplatnenie. Bojíte sa odtlačkov prstov? Zabezpečte si špeciálne matné sklo, na ktorom odtlačky nevidno. Bojíte sa poškodenia a možného zranenia? Bezpečnostné sklo sa rozbíja veľmi ťažko, a keď už k tomu príde, rozbije sa „bezpečne“, ako už z názvu vyplýva. Bojíte sa škrabancov? Riešením je podložka. Otázka je, či vám to všetko stojí za námahu.Furnier sklo

V prípade kovu ide väčšinou o doplnkový a spojovací materiál. Využíva sa na kovania, úchytky alebo podnože. Celokovový nábytok ako stoly a stoličky poznáme skôr z toskánskych domácností ako z kancelárskeho prostredia. Ak aj sú v kancelárii, celokovový stôl nie je vhodný na celodennú prácu. Podklad je príliš chladný a tvrdý. Opäť je potrebná podložka. Na druhú stranu, kovové regály sú pomerne častou súčasťou administratívnych priestorov. Oproti dreveným regálom sú pevnejšou a oveľa hygienickejšou alternatívou a preto sa využívajú vo vysokozáťažových prostrediach, v gastronómii či v zdravotníctve. Kovom vďačíme aj za šatníkové skrine, komody, statické a mobilné kontajnery, prípadne časti ich korpusov.

Materiály sedacieho nábytku

Na niektoré kancelárske stoličky a kreslá je vyvíjaná mimoriadna záťaž 8 hodinovým sedením, na iné takmer žiadna. To je prvoradé, na čo treba pri výbere poťahu prihliadať. Najhonosnejším a najdrahším poťahovým materiálom je jednoznačne koža. Preto sa používa väčšinou do kancelárií vrcholových manažérov. Koža nižšej a strednej triedy však býva pre človeka chladná alebo naopak sa na nej po čase začne potiť. Pôsobenie manažérov v kancelárii býva kvôli častým stretnutiam obmedzené a aj preto sa ich nevýhody kože natoľko netýkajú. V krajnom prípade existuje ešte jedno riešenie. Mikro perforácia, ktorá zabezpečí prievzdušnú kožu a s ňou spojenú filtráciu potu. Rovnaká technológia výroby sa používa v automobilovom priemysle.

Ekonomickejšou alternatívou čalúnenia je syntetická koža (koženka, ekokoža). Medzi jej výhody patria dostupné ceny, jednoduchá údržba a farebná stálosť. V posledných rokoch výrobcovia uvádzajú do svojich produktových radov koženky mimoriadnej pevnosti, trvácnosti a oteruvzdornosti. Prievzdušnosť však stále nepatrí medzi jej silné stránky.

Pre radových zamestnancov sú najvhodnejšie látkové poťahy. Ich výhodou oproti ostatným materiálom je príjemná teplota a prievzdušnosť za každých okolností. Pre zabezpečenie odvetrania sa vyrába mnoho modelov s chrbtovou opierkou zo sieťoviny. Netreba sa silou mocou držať zastaraných názorov, že sa látky ťažko čistia, drží sa v nich špina a prach. Na trhu už existuje ohromný výber kvalitných, pevných a dokonca vodoumývateľných textílií.

Prv než začnete zariaďovať kancelárie podľa najnovších trendov a bez rozmyslu nakupovať čo sa vám zapáči, zamyslite sa. Kto v nich bude pracovať, ako dlho, ako často a akým spôsobom? S pomocou šikovného interiérového architekta určite vykúzlite aj s nízkymi nákladmi praktický a príťažlivý interiér.

Foto a zdroj: BN Office Solution, www.furnier.sk

Mgr. Barbora Šablová
Marketingová manažérka v spoločnosti SKYFORM, s. r. o. (www.skyform.eu) Barbora Šablová absolvovala kurz interiérového návrhárstva ešte počas štúdia strategického manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave. Od roku 2010 pracuje v oblasti zariaďovania interiérov a distribúcie nábytku. V štúdiu SKYFORM má na starosti najmä marketing a predaj.

Podobné články

  1. Budúcnosť kancelárií: Dizajnové trendy kancelárie v roku 2020
  2. Budúcnosť kancelárií: Dizajnové trendy kancelárie v roku 2020
  3. 10 krokov k vytvoreniu minimalistickej kancelárie
  4. 10 krokov k vytvoreniu minimalistickej kancelárie
  5. 10 tipov ako navrhnúť pracovisko tak, aby zapájalo talent
  6. 10 tipov ako navrhnúť pracovisko tak, aby zapájalo talent
  7. Ako navrhovať dizajn s vizuálnym pohodlím pomocou prírodného svetla
  8. Ako dosiahnuť vizuálny komfort pomocou denného svetla
  9. Dizajnujte kancelárie s ohľadom na človeka
  10. Dizajnujte kancelárie s ohľadom na človeka
  11. 5 tipov pre vašu peňaženku podľa životnému štýlu minimalistu
  12. 5 tipov pre vašu peňaženku podľa životnému štýlu minimalistu
  13. 6 dizajnových návrhov zvyšujúcich spokojnosť zamestnancov
  14. 6 dizajnových návrhov pre spokojnosť zamestnancov
  15. Farba roka 2017 v kancelárii
  16. Farba roka 2017 v kancelárii
  17. Farebná jeseň v kancelárii
  18. Farebná jeseň v kancelárii
  19. 15 trikov kancelárskeho dizajnu pre vyššiu produktivitu
  20. 14 trikov kancelárskeho dizajnu pre vyššiu produktivitu
  21. 11 tipov do kancelárie na podporu tvorivosti
  22. 10 tipov do kancelárie na podporu tvorivosti
  23. 14 trikov pre produktívne pracovné miesto
  24. 14 trikov pre produktívne pracovné miesto
  25. 8 Top tohtoročných dizajnových trendov pre kancelárie
  26. 8 Top tohtoročných dizajnových trendov pre kancelárie
  27. Magické slovo: Dizajn
  28. Magické slovo: Dizajn
  29. Interiér v zaujímavom štýle
  30. Jančina architekti a Ligne Roset
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky