Zvýšte si fyzickú zdatnosť cvičením v kancelárii (1. časť)

05.02.2016

Prečo chodiť do fitness centra, keď telocvičňa môže “prísť za vami” priamo domov alebo do kancelárie? Ako si vybudovať vlastné pohybové “centrum” v cene jednej ročnej permanentky? Spoznajte kultúru pohybu, ktorá vám za NO EXTRA TIME zvýši fyzickú zdatnosť i funkčnú silu.  

Cvičenie a kultúra pohybu pre všestranný kondičný rozvoj

Uvažovali ste niekedy nad tým, aké by to bolo super mať napríklad v kancelárií k dispozícii nejaké cvičebné pomôcky? Idete okolo, trochu sa rozhýbete a idete ďalej? Alebo mať tak priamo doma nejaké základné vybavenie, ktoré nebude zavadzať rodine, ale naopak všetkých rodinných príslušníkov bude motivovať k hravému pohybu? Prípadne mať tak možnosť precvičiť si zopár pohybov na verejných priestranstvách, pričom by ste sa nemuseli obávať z toho, že vás okoloidúci budú považovať za blázna (keď začnete robiť napríklad zhyby na zástavke autobusu)?

Zdá sa, že v našej krajine ešte neexistuje kultúra pohybu a málo ľudí jej pripisuje veľký význam. Domnievame sa však, že je to nesprávny postoj, ktorý by sa mal čo najskôr zmeniť. Bez zdravého tela nie je zdravý ani duch a ten na svoje prejavenie plného potenciálu zdravé a silné telo nevyhnutne potrebuje. Ako inak sa nám podarí vytvoriť okolo seba trvalo skvelú spoločnosť? Tento článok nie je o tom, ako sa dostať na obálku fitness časopisu ale o tom, že nám chýba výživný POHYB. Nie cvičenie ani účelovo zostavený tréning, ale jednoducho POHYB. Kolektívne nastavenie, ktoré vedie k takým postojom a zvykom, ktoré sú spoločensky akceptovateľné a formujú novú KULTÚRU POHYBU, ktorá v našej identite a štandardoch zúfalo chýba. Čo s tým môžeme urobiť a prečo je to dôležité zmeniť? To si vysvetlíme v nasledovných riadkoch a zameriame sa najmä na to, ako by mohla vyzerať kultúra pohybu priamo u vás doma.

Zveďme kultúru pohybu do verejného, pracovného i domáceho priestoru

Mnohí pracujeme z domáceho prostredia, kde máme “kanceláriu” a životný priestor na jednom mieste. Je to duševne komplikované vedieť rozdeľovať tieto priestory na pracovné, rodinné, relaxačné či iné “oddelenia”. Priniesť do svojho domáceho prostredia ešte aj pomôcky na cvičenie je nová kompetencia (a zvyk), ktoré môžu kompletne zmeniť spôsob, akým vnímame naše bývanie (a budovanie zdravia). Ale k tomu sa dostaneme už o chvíľu. Prvé experimenty so zmenou kultúry sme zrealizovali v jednej známej IT firme, v spolupráci s ktorou pripravujeme aj budúce články a krátky dokumentárny film. V tejto firme sme zaviedli postoj, kde nie zamestnanci chodia za možnosťami pohybu (telocvične, fitká, iné), ale možnosti pre pohyb prišli priamo za nimi do ich kancelárie. K tejto téme sa dostaneme aj v budúcich článkoch a našim hlavným úmyslom je pokúšať sa meniť spoločenské vnímanie kultúry pohybu v celej našej krajine.

Len si predstavte, že na celom Slovensku by sme mali v hlave tento koncept a nikto by sa nečudoval, keby sa v mnohých firmách a iných verejných priestoroch inštalovali podobné možnosti pre pohyb. Nik by sa nečudoval, prečo robíte zhyby, drepy a iné pohyby s vlastným telom v kancelárii, na verejnosti, či inde. Všetci by poznali dôvody PREČO. Nikto by sa nečudoval prečo celý deň nesedíte len na zadku, ale pri práci stojíte, ste v hlbokom drepe a pracujete v iných nezvyčajných polohách. A len si predstavte, aké by bolo super, keby sa táto kultúra pohybu dostala do hláv všetkých vekových kategórií. Zrazu by ste videli dôchodcov stretávať sa nie u lekára v ordináciách, ale v parku pri workoutovom ihrisku alebo na hrazde s kruhmi, ktoré sú k dispozícii na každom rohu verejného priestranstva. Začnime spoločnú “inštaláciu” tohto programu čo najskôr. Nemáme už veľa času pre zvrátenie tohto degeneratívneho prostredia v ktorom žijeme a ktoré môže mať trvalé následky na ďalšie generácie.
Zlatoš Zastávka

Ilustračné foto: Vladozlatos.com

Kultúru pohybu budeme mať v hlavách až vtedy, ak nad pohybom budeme uvažovať nie len na tréningu ale aj mimo neho. Napríklad počas čakania na autobus si naťahujete na obrubníku lýtka a zadné stehenné svaly. Namiesto chôdze po jednom schode idete hore po dvoch alebo troch schodoch naraz. Výťah nepoužívate už len zo zásady. S vašim dieťaťom ktoré vám sedí pleciach robíte hlboké drepy aj v obchode pred pokladňou. V prírode hádžete kamene a pre radosť sa zavesíte aj na strom. V autobuse radšej stojíte a neustálym stláčaním držadla precvičujete svoje predlaktia či visenie na jednej paži. Jednoducho vždy hľadáte dôvod a priestor na dodatočný pohyb, ktorý vám prospieva a zlepšuje zdravie. Na druhej strane nežiadame, aby zrušili fitness centrá a vy ste prestali chodiť na ostatné tréningy. Vnímajte tento prístup ako doplnok k tomu, čo pre seba robíte alebo aj nerobíte, lebo nestíhate. Toto vidíme ako jednoduché riešenie. Iná je situácia, kedy máte pohybu nadbytok a musíte riešiť iné problémy.

Kultúra pohybu vo vás formuje zvyk, kde intuitívne vyhľadávate pohybovú “potravu” pre svoje telo. Čím je táto pohybová potrava častejšia a “výživnejšia”, tým citlivejší vzťah budujeme so svojim telom, lepšie mu rozumiete a vnímate jeho reálne potreby. Možno je načase prehodnotiť vzor správania typu idem do fitka, precvičím zopár partií a potom opäť celý deň sedím pred počítačom, v aute, inde. Pohybová výživa by mala byť čo najpestrejšia a inšpirovať sa môžeme kultúrou pohybu zvierať, ktoré sú ako pohybové “super-mašiny”. Tento koncept pochopili už aj niektorí špičkoví športovci, ktorí tento prístup aplikujú do svojich tréningových protokolov, aby uspeli (viď vyjadrenie šampióna v MMA: Conor McGregor pre CNN).

Čo nás o kultúre pohybu učia zvieratá?

Zvieratá necvičia preto, aby im narástli pekné estetické svaly. Hýbu sa preto, aby zlepšovali svoju schopnosť prežiť (pohyb ako nástroj existencie). Zdvíhajú v prvom rade svoj “zadok” (rozumej celé telo) a precvičujú naraz veľmi veľké množstvo svalových reťazcov (žiadne izolované precvičovanie svalových partií hoci priznávame, že aj to je lepšie, ako vôbec nič). Zvieratá sa hýbu kvôli tomu, aby sa mohli najesť (lov, útok), aby sa ubránili (únik, boj) a aby mohli prežiť. Hýbu sa spôsobom, ktorý im umožňuje rozvíjať excelentnú silu, rýchlosť, obratnosť, presnosť, plynulosť a to najdôležitejšie: EFEKTÍVNOSŤ. Od tejto poslednej vlastnosti (skôr zručnosti) závisí ich život. Musia sa vedieť dokonale pohybovať a túto zručnosť neustále technicky zdokonaľujú (hrou, lovom, prirodzeným pohybom v nebezpečnom prostredí). V nasledovných dvoch videách sa môžete inšpirovať od opíc, primátov a mačiek, ktoré nám ponúkajú vyšší štandard, ak ide o pomer medzi svalovým výkonom a svojou telesnou hmotnosťou.

Koniec prvej časti.

Pokračovanie v článku tu.

Zdroj: Vladozlatos.com

PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD.
Zdroj: www.vladozlatos.com Autori: PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD. a Mgr. Tina Zlatoš Turnerová Autori sa z časových dôvodov nezapájajú do diskusie na iných portáloch. V prípade, že chcete odpoveď na svoj komentár, napíšte ho pod článok na ich webovej stránke, kde majú prehľad o notifikáciách. Staňte sa lepšou verziou samého seba aj pomocou najvýživnejšieho blogu na slovenskom internete.

Podobné články

  1. Je home office efektívnejší ak práca v kancelárii?
  2. Je home office efektívnejší ako práca v kancelárii?
  3. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
  4. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
  5. 10 krokov k vytvoreniu minimalistickej kancelárie
  6. 10 krokov k vytvoreniu minimalistickej kancelárie
  7. Keď kaviareň supluje kanceláriu
  8. 12 tipov ako vtipne a inteligentne napísať "Nevyrušovať"
  9. 12 tipov ako vtipne a inteligentne napísať "Nevyrušovať"
  10. Keď kaviareň supluje kanceláriu
  11. Ako na feng shui v kancelárii?
  12. Ako na feng shui v kancelárii?
  13. Čo robiť, ak máte v kancelárii toxických kolegov?
  14. Ako pracovať, ak máte v kancelárii toxických kolegov?
  15. Nastal čas dovoliť zamestnancom pracovať odkiaľkoľvek?
  16. Nastal čas dovoliť zamestnancom pracovať odkiaľkoľvek?
  17. 7 znakov toxického prostredia v kancelárii
  18. 7 znakov toxického prostredia v kancelárii
  19. 5 tipov pre vašu peňaženku podľa životnému štýlu minimalistu
  20. 6 rád, ako do kancelárie prilákať kvalitných ľudí
  21. 5 tipov pre vašu peňaženku podľa životnému štýlu minimalistu
  22. 6 rád, ako do kancelárie prilákať kvalitných ľudí
  23. 20 horúcich tipov ako sa schladiť
  24. 20 horúcich tipov ako sa schladiť
  25. Ako vplýva hudba na vašu produktivitu
  26. Ako vplýva hudba na vašu produktivitu
  27. V kategórii Zdravá kancelária bodovala firma SCS Software
  28. V kategórii Zdravá kancelária súťaže CBRE Zasadačka roku 2017 zabodovala firma S
  29. Ako čítať viac kníh aj popri práci
  30. Ako čítať viac kníh aj popri práci
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky